Zeytin Yaprağı ve Faydaları

Zeytin yaprağı, güçlü bir polifenolik antioksidan olan oleuropein içerir. Bu maddenin çok uzun ömürlü olan zeytin ağacının onu dış etken ve zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan bu madde olduğu anlaşılmıştır. Olueropeinin vücutta parçalanma ürünleri olan tirosol ve hidroksitirozol türevlerinin deneysel olarak saptanmış güçlü antioksidan etkileri dikkat çekmektedir.

Antioksidanlar, bilindiği gibi en güçlü serbest radikal süpürücüleri olup, hücre içi gen hasarlarını, protein ve yağ asiti hasarlarını önlerler. Son incelemeler bunun yanında antioksidan maddelerin özellikle sürekli kullanımda damar iç duvarında kolesterol birikimini, dolayısı ile damar sertliğini ve yüksek tansiyonu önlediklerini ortaya çıkarmıştır. Aynı paralelde içeriğindeki stanol ve steroller bağırsak çeperindeki villuslere tutunarak kolesterol moleküllerinin emilmeden vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Zeytin Yaprağı Faydaları Üzerine Çalışmalar

İn vivo çalışmalarda ekstrakt içindeki maddelerin vazodilatör (antihipertansif ve kanlanmayı artırıcı) ve antiaritmik ve antihiperglisemik özellikleri olduğu gösterilmiştir.

Zeytin yaprağı içeriğindeki elenoik asit ve oleuropeinden türeyen kalsiyum elenoatın ise çok çeşitli mikroorganizma gruplarını, bu anlamda epstein barr virüsü, rotavirüs herpes virüsü, hepatit A,B,C virüsleri, zona virüsü ve chlamydia ve streptokok, pnomokok türlerine etkili olduğu saptanmıştır.

Yine yeni yapılan çalışmalarda kilogram başına 500 mg zeytin yaprağı özütü uygulanması ile deneysel kıkırdak hasarı oluşturulan hayvanlarda üç haftalık uygulama sonrası hasarların onarılabildiği ve oseoartritin bu yolla tedavi edilebileceği gösterilmiştir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın