Zerdeçal, Kanser Üzerine Etkili mi?

Zerdeçal veya bilimsel adıyla Curcuma Longa içerisinde bulunan kurkuminoitlerin etkisi üzerine son zamanlarda ciddi araştırmalar yapılıyor. Özellikle zerdeçalın kanserden koruyucu ve kanseri tedavi edici etkisi olabileceği üzerinde duruluyor.

Zerdeçal; karaciğer hasarını önleyici, antioksidan, kan lipit seviyesini koruyucu, yangı giderici, tümör önleyici ve antimikribiyal etkileri deneysel araştırmalarla ortaya konmuştur. Aynı zamanda safra akışını arttırdığı için yağlı gıdaların sindirilmesinde oldukça etkilidir.

Pankreas kanseri en ölümcül kanserlerin başında gelir ve teşhisi konan hastaların büyük çoğunluğunda ilaç tedavisinin sınırlı bir yararı olmaktadır. Bilimsel kanıtlara göre teşhis konulduktan sonra ilk bir yıllık süreçte atlatabilenlerin oranı sadece %10’dur. Elde edilen veriler, zerdeçal ve etken maddesi olan kurkuminlerin pankreas kanserleri üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor.

Amerika’da yaşları 43 ve 77 arasında 25 pankreas kanseri üzerinde yürütülen faz II klinik çalışmada hastalara 18 ay boyunca günde 8 gram zerdeçal tozu verilmiş. Verilen zerdeçal tozunun kurkuminoid içeriği belirli bir seviyeye ayarlanmış. Bu süre içinde herhangi bir kanser tedavisi uygulanmamış. Alınan kan örneklerinde kanda bazı belirteçlerin seviyeleri izlenmiş. Zerdeçal verilen sağlıklı gönüllülerdeki değerle karşılaştırılmış. Sonuç olarak uygulama süresince bu kadar yüksek miktarda zerdeçal verilmesine rağmen hastalarda herhangi bir tahammülsüzlük ya da olumsuz etki görülmemiş. 25 hasta da bu süreçte yaşatılabilmiş ve iki hastada kanser gelişimi durmuş.hatta birinde tümörde %73 gerileme gözlenmiş. Bu çalışmada zerdeçalın etkili maddesi olan kurkuminoitlerin damar içine uygulanabilmesi halinde, çok daha etkili sonuç alınabileceği şeklinde görüş bildirmişlerdir.

Arzu YAMANEL

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı – Fitoterapist

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın