Zerdeçal (Curcuma Longa) ve Faydaları

Zerdeçal, halk tababetinde özellikle de Hint halk tababetinde (ayurveda) asırlardır sağlığa yararlı özellikleri ile bilinen bir baharattır. Uzun süreler halk tababetinde kullanılması, zerdeçalın geniş yelpazeli etki mekanizmalarının ortaya çıkarak bilim çevrelerinin dikkatinin çekilmesine yol açmıştır. Son 20 yıl içinde yapılan geniş kapsamlı araştırmalar FAZII sonuçlarını da içine alacak şekilde sonuçlanmıştır.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin (AACR) yayınladığı sonuçlara göre zerdeçal, üç önemli özelliği ile ön plana çıkmaktadır;

  1. Antikanserojen özellik,
  2. Antioksidan özellik,
  3. Antiinflamatuar özellik

Antikanserojen Özelliği

Özellik ve öncelikle nucleus factor Kappa B isimli protein yapısındaki katalizör maddenin kanser hücresi içinde aktif hale gelerek çoğalmaya yardım etmesini bu maddeyi inhibe ederek önlemektedir. Normalde fizyolojik ortamda bulunan bu maddenin kanser dokusunda aktive olması bilindiği gibi kanser hücrelerinin çoğalmasında en önemli faktördür.

Zerdeçal Ekstraktı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Antioksidan Özelliği

Gerek kanser dokusundaki hipermetabolik olaylar, gerekse kemoterapide kullanılan sitostatik ajanların in vivo ve in vitro olarak serbest radikal üretimine neden oldukları bilimsel olarak gösterilmiştir.

Serbest radikal oluşumunun artması, hücre içi oksidatif stresi artırmakta, yani reaktif oksijen bileşikleri ile (ROB) antioksidanlar arasındaki denge kısaca serbest radikal de denilen bu zararlı maddeler lehine artarak oksidan hasara duyarlı DNA, protein, karbonhidrat ve lipitler gibi hayati hücresel makromoleküllerde hasar oluşturur. Bu olay hücreyi işlevi dışına iter ve/veya kanser hücresine dönüştürür. Zerdeçal içindeki güçlü antioksidanlar ise agresif tutumlu serbest radikalleri nötralize ederek zararsız hale getirmektedirler.

Zerdeçal Ekstraktı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

Antiinflamatuar Özellik

Zerdeçalın tartışmasız en önemli özelliklerinden birisidir. Başlıca hedeflerinden birisi cox-2 (cyclooxygenase) enzimi prostaglandin sentezinde katalizör rol oynar. Zerdeçal cox-2 enzimini baskılayarak iltihabi olaylara yol açan prostaglandin yapımını engellemektedir.

Bu açıdan bakılırsa zerdeçal sindirim sisteminde diğer kimyasal antiinflamatuar ilaçların neden olduğu mukoza ve kan hücresi hasarlarına neden olmadan uzun süreler olmak üzere romatizmal hastalıklar ve osteporozda ayrıca yine iltihabi orijinli gastrit (hp infeksiyonu), bulbit, duodenit, ileit ve kolitte başarı ile kullanılabilir.

Zerdeçal diğer taraftan programlanmış hücre ölümü (apoptosis) üzerindeki düzenleyici ve antiproliferatif özellikleri ve hücre içi fizyolojk metabolik olaylardaki düzenleyici özellikleri ile sedef hastalığında başarı ile kullanılabilir.

Zerdeçal Ekstraktı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın