Zakkum

Zehirli bir bitkidir. Bir çiçeğinin bir insanı öldürebilecek kadar zehirli olduğu bilinir. Ancak kanser hücreleri üzerinde bu tip zehirlerin etkili olabildiği ve deri üzerine uygulandığında deri kanserlerini durdurabildiği bilinmektedir. Uzun yıllar önce Dr. Ziya Özel ile gündeme gelmiştir.

Doktor Ziya Özel mesleğini yaptığı taşra bölgelerinde zakkum lapasını deri kanserinin üzerine uygulayan, köyde yaşayan insanlarımıza rastlar. Vatandaşlarımız deri kanserini, bir kanser olarak değil yara olarak düşünürler ve zakkum lapasını uygularlar. Dr. Ziya Bey’in dikkatini çeken şey ise yara zannedilen sorunun kanser oluşu ve zakkumun gerçekten işe yarar oluşudur.

Taşradan elde ettiği izlenimlerini ülke gündemine taşır, ancak o günün şartlarında yeterince anlaşılamaz ve hırpalanır. Zakkumdan daha sonra elde edilen ve sulu infizyonların enjektabil formları üretilir. Bugün itibarı ile ABD başta olmak üzere zakkumdan ilaç yapan birçok ülke vardır.

Türkiye’de bu tip buluş ya da çalışmalar yeteri kadar itibar göremediği için malesef birçok önemli konuya el atılamamaktadır. Zakkum zehirli bir bitkidir. Hangi formu yapılırsa yapılsın işe yaradığı alan deri kanserleri üzerinde lapasını uygulanarak gözlenmiştir. Tabi böyle bir uygulama vatandaşın kendi insiyatifine göre yapıldığında da risk oluşturabilir.