Üzüm Çekirdeği (Vitis Vinifera)

Üzüm çekirdeği içeriğindeki proanthocyanidinler ile anti-ageing (hücre yenileyici), metabolizmaya destek ve anti-oksidan olarak bilinir. Diğer bir etkin olan resveratroller ise kan dolaşımını düzenleyici, kolesterol düşürücü, kalbi rahatlatıcı olarak bilinmektedir.

Ankara Gazi Üniversitesi’nde diyabetli fareler üzerinde yapılan çalışmalarda üzüm çekirdeği anti-diyabetik ve anti-oksidan etkileri incelenmiş. Üzüm çekirdeği uygun dozda kullanıldığında hipoglisemik (şeker düşürücü) ve anti-hiperglisemik (şeker yükselmesini önleyici) etki göstermiştir. Glikoz oksidaz metoduna göre kandaki şeker seviyesini düşürdüğü belirlenmiştir.

Bununla birlikte karaciğeri koruduğu da gözlenmiştir.  Detoksifıkasyon ve anti-oksidan olarak diyabet hastalarında ve birçok hastalıktan korunmada tavsiye  edilmektedir. Özelliklede içeriğindeki proanthocyanidin etkin maddesi pankreas salgılarını düzenleyerek hiperglisemi durumunda glisemik indeksi düzenlemektedir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Üzüm Çekirdeği’nin Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Ankara Üniversitesi’nde üzüm çekirdeği ekstraktının karaciğer hasarları üzerindeki etkileri incelenmiş. Aspartat trans amilaz, alanin transferaz ve glutathione gibi bazı karaciğer enzimleri üzerinde yapılan ölçümlerde dikkate alınarak sonuçlar incelenmiş ve karaciğeri serbest radikal hasarı gibi tahribat yaratan birçok sebepten koruduğu ortaya çıkarılmıştır.

İsviçre ve Brezilya’da üzüm çekirdeği etkin maddesi olan proanthocyanidin in DNA’yı  deoksiribo nükleik hasardan koruduğu üzerine çalışmalar yapılmış. Anti-oksidan gücü sayesinde atherosclerosis (damar tıkanıklığı) ve kalp-damar hastalıklarını önlediği belirtilmiştir. DNA’nın hasara uğramasıyla  bedensel hücrelerin mutasyona uğramasında da DNA’yı hasardan  koruyucu anti-mutagenic aktivite gösterdiği belirtilmiştir. Hindistan’da Madras Üniversitesi’nde ise üzüm çekirdeği ekstresinin oksidatif  DNA hasarını önlediği gibi hücre yenileyici ve anti-ageing özellikleri olduğu belirtilmektedir. Yine DNA hasarına karşı merkezi sinir sistemini koruyucu ve onarıcı etkileri de bilinmektedir.

Amerika’da Alabama Üniversitesi’nde üzüm çekirdeği ekstresinin beyin üzerindeki etkileri incelenmiş. Proteomics  analizi yapıldığında beyin proteinlerini düzenlediği, beyin hastalıklarında kullanılabileceği açıklanmıştır. Alzheimer gibi durumlarda da önerilmektedir. Arabistan’da ve Japonya’da üzüm çekirdeği ekstresinin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri incelenmiş. İçeriğindeki proanthocyanidin etkin maddesinin kalp-damar sağlığını koruduğu özellikle serbest radikal hasarı ile ortaya çıkan doku yıpranmasının önüne geçilebildiği belirtilmiştir. Ayrıca kolesterole bağlı damar tıkanıklığını önlemede ve tedavisinde de kullanılmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Ekstraktı hakkında detayı bilgi için tıklayın.

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın