Tecelli’den Abuzittin’e Mektuplar

Esasında, gene sağlıkla ilgili, başka bi şeyden bahsetmek istiyorum. Geçenler de Adnan Akar’la telefonda konuştum. İmmunat adında, bitkilerden “gıda destekleri” üreten bi kuruluşun genel müdürü. Ciddi çalışan aktarları tenzih ederim, bu öyle sıradan bi firma değil, ürettiği mamulleri AB’de pazarlayan bi şirket. Türkiye’de böyle ciddi çalışan bir iki yer daha var. Mesela eski Maliye Bakanlarımızdan Zekeriya Temizel’in başında olduğu ” tabia”..

Bu ürünler, aktarlarda maktarlarda değil bellibaşlı eczanelerde satılıyor. İnsanlarımız, böyle laboratuarlar çoğaldıkça, yararlı bitki diye ne idüğü belirsiz otları içmekten kurtulacaklar. Gene, Adnan Akar’ la yaptığım konuşmaya döneyim. Zerdeçalın ekstresini yani öz suyunu çıkartmışlar. Bu ilk defa oluyormuş.

Zerdeçal bizim dedelerimizden ninelerimizden duyduğumuz çok yararlı bitkilerden biridir. Yabancı dilde circumin veya turmeric diye geçiyor. Bunun, kanser hastalarına da yararlı olabileceğine dair Batı Alternatif tıbbında ciddi çalışmalar var. Ayrıca zerdeçalın kemoterapi görenlerde tedaviyi desteklediği, kemoterapinin verdiği zararları bir derece azalttığı neredeyse kesin. Adnan Akar da aynı kanıda ama ne yazık ki bizim tıbbımız, onkologlarımız doğal ilaçları ciddiye almadığından zerdeçaldan yeterince yararlanamıyoruz. Oysa çok kuvvetli bi antioksidan, bağışıklık sistemi destekleyicisi. Yani sağlıklı insanların da hastalıktan korunmak için kullanabilecekleri bi madde. Adnan Akar da “…gıda desteklerini yok saymayalım, mevcut tıbbın yanında bunları da kullanalım” diyor. Akla yatkın bi yaklaşım.

Batı Dünyasında, biliyorsun, yararlı birçok bitki ekstresi var ama eksik olmasın hükümetimiz, Türkiye’ de satışlarını yasakladı. Bereket, birkaçı, artık bizde de üretilebiliyor. Esasında bunlar destekleyici filan değil resmen ilaç! İmmu-nat’ın Avrupa’da satışı başlayacak bitki özü, XP S6 adını taşıyor ve AB bunun, bağışıklık sistemini desteklemenin yanında, özellikle, şeker, tansiyon, kolesterol problemlerinde insan sağlığına yararlı olabileceğini kabul ediyor. Bizim tıp hâlâ doğal ilaçları ciddiye almasın. Ama XP S6 (biraz roket adına benzese de) Avrupa’ya girdi. Bütün acı haberlere rağmen pazar günü için güzel bi haber bu.

Kardeşin Güneş

Hıncal ULUÇ

25 Eylül 2012 Tarihli köşe yazısından

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın