Tarçın (Cinnamomum Zeylanicum)

Cinnamomum sözcüğü Yunanca sarmak anlamına gelen “kinein” ile kusursuz anlamına gelen “amamos” sözcüklerinden türemiştir ve kudursuz sarılı baharat anlamına gelir. Arapça’dan gelen tarçın sözcüğü, Çin’den gelen ağaç anlamına gelir.

Ana vatanı Güney, Güneydoğu Asya’dır.

Esasen ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir.

İdrar ve gaz söktürücü özelliği vardır. Yüksek tansiyon tansiyon rahatsızlığında faydalıdır. Menstrüasyon düzenleyicidir. Kalbi güçlendirir, vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. İştah açar, bulantıyı giderir. Mide kramplarına faydalıdır, mideyi güçlendirir. Sindirimi destekler, soğuk algınlığına iyi gelir.

Tıbbi Nitelikleri: Büzücü, uyarıcı, mide güçlendirici, antiseptik, bakteri ve mantar yok  edici, sindirim düzenleyici, idrar ve gaz söktürücü.