Kanserli Ben Nedir?

Vücutta bulunan benler genellikle zararasız olsa da bazıları pek de masum olmuyor. Bu benler doğuştan olabileceği gibi sonradan da ciltte oluşma ihtimalleri bulunuyor. Düzenli bir görüntüye sahip olmayan ve özellikle asimetri şekilli olan benler genellikle tehlikenin belirtisi olarak gösterilir. Düzensiz kenarlara sahip olan bir ben sürekli olarak büyümeye devam ediyor ise mutlaka bir dermatolog ile görüşülmeli. Çünkü bu tür benler kanserin habercisi olabilir. 

Kanserli ben cilt kanserleri içerisinde en tehlikeli olanlardan birisi olmak ile birlikte diğer kanser türlerinde olduğu gibi kanserli benin de erken teşhis edilmesi tedavi sürecinin daha başarılı bir biçimde sonuçlanmasını sağlıyor. Sonradan ortaya çıkan ve ani büyüme gözlenen ben giderek koyu bir renge de dönüşüyor ise vakit kaybedilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalı. Bu tip bir kanserin yayılma hızı oldukça yüksek bu neden ile vücuttaki değişiklikleri gözlemlemek oldukça önem kazanıyor. 

Kanserli ben riski genellikle açık tenli kişilerde esmerlere nazaran daha sık karşılaşılıyor. Çünkü açık tenliler güneşin yaymış olduğu zararlı ışınlardan daha çabuk etkileniyor. Risk grubunda olan kişilerin bu gibi sıkıntılara ile karşılaştıklarında ve özellikle bende kanama ya da yara söz konusu ise mutlaka bir ben haritası çıkarılmalı. Yapılacak olan bu mikroskop analizi ile benlerin iç yapıları incelenir. Kanserli ben çevresindeki yayılmaması için ameliyat yöntemi ile tamamen vücuttan alınır. Patolojiden gelen sonuca göre de tedavinin seyri belirlenir.

Destek Tedavi Danışma Hattı