Kanser testi nedir?

Kanser testi, vücudunuzdaki kanserin teşhis edilmesine yardımcı olan bir uygulamalardır. Uzmanlar, kansere karşı geliştirilen bu testleri, risk faktörü olmaksızın hemen herkesin yaptırmasını tavsiye ediyor. Kanserin erken evrede teşhisi, tedavinin başarısını önemli oranda arttırıyor. Hayat standardını etkileyen, belirgin bir semptom olmasa dahi özellikle rahim ağzı, meme, kalın bağırsak ve prostat kanseri türleri için rutin doktor kontrolleri ve kanser testi büyük önem taşıyor. 

Kanser türlerinin tesbitinde kanser testi önem taşıyor
Kadınların, rahim ağzı kanserinde, düzenli olarak pap smear ve ya ışıklı tarama testi yaptırılması büyük önem taşırken, meme kanserinin erken teşhisi için 40 yaş altındaki kadınların düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi etmesi ve 40 yaş üstü profesyonel bir tıbbi kurumda mamografi yaptırmaları, tedavinin başarısın ve buna bağlı olarak hastanın tam bir iyileşme gösterme şansının artması açısından büyük önem taşır.
Düzenli olarak test yaptırılması gereken kanser türlerinin arasında kalın bağırsak kanseri görülür. Bu kanser türünün erken testi için gizli kan testi, genel kan taramalar, kolonoskopi ve kolon röntgeni gibi tanı yöntemleri bulunur.

Erkekleri büyük oranda etkileyen ve günümüzün en çok görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanserinin erken tespiti için ise PSA ve rektal muayene yaptırılır.

Her iki cinsiyeti de büyük orandan etkileyen kan kanseri teşhisi için yapılacak bir kan testi ile kan hücrelerinin boyutuna ve miktarına bakıldıktan sonra şüphelerin giderilmesi için kesin tanı ise ilik biyopsisi ile yapılır.

Genetik faktörler, yaşam biçimi, iş alanı gibi sebeplerden dolayı risk gurubunda olan kişilerin lenf bezi, deri, tiroidi karaciğer ve ağız için bölgelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Ailesinde kanser öyküsü olan kişiler bu konuda hekimlerine danışıp ilgili kanser testi ve taramaları isteyebilir. Sözü geçen testlere ek olarak, akciğer, cilt, kolon, ağız & dil ve lenfoma kanserlerinin testleri de tıbbi kurumlar tarafından başarıyla yürütülür.
Kanserin erken teşhisinde kuşkusuz en önemli faktör sağlığa verirken değer ve düzenli yaptırılan kontrollerdir. Kişinin bedeninin ritmini dinlemesi, semptomlarını gözlemlemesi ve tamamen sağlıklı olduğunu düşünse bile asla doktor kontrollerinden kaçınmaması hayat kurtarabilir.

Destek Tedavi Danışma Hattı