Fitoterapi nedir?

Kanser tedavisinde en çok kullanılan yöntemler; kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi operasyon olmakla birlikte özellikle son yıllarda bitkisel tedavi yöntemleri de geliştiriliyor ve bitkilerin iyileştirici gücünden de yararlanılıyor. Şifalı olarak nitelendirilen bitkilerde yer alan doğal bileşenlerin araştırılarak ilaç görevi üstlenerek kullanılmasıyla gerçekleşen bu bilim dalı ve tedavi yöntemine ‘fitoterapi’ adı veriliyor.

Fitoterapi yöntemi ile; bitkilerden elde edilen vitamin, mineral, protein, organik asit, hormon gibi içerikler doğru şekilde kullanılarak vücuttaki kanserli hücrelerin azaltılarak tedavi edilmesi amaçlanıyor. Fitoterapi dünyada yaygın olarak kullanılırken ülkemizde önleyici destek tedavi biçimi olarak görülüyor.

Şifalı bitkiler yoluyla kanser gibi hastalıkları önlemek ve etkilerini azaltmak mümkünse de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunlardan biri, bitkileri doğru yöntemlerle ve doğru dozlarda kullanmak. Yanlış miktarda ve şekilde kullanılan bitki kürleri iyileştirmek yerine daha olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun için bitkileri tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışarak hareket etmek gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise; fitoterapi uygulaması yapan kişi ve kurumlar. Giderek geçerlilik kazanan bir tedavi yöntemi olmasına karşın henüz tıbben resmi olarak kabul edilmiş bir yöntem olmadığı için, uygulamasını doğru şekilde yapmayan kişi ve kurumlarla karşılaşılabiliyor ve bu da daha ciddi durumlara sebebiyet vereceğinden dikkatli olunması gerekiyor.

Bir diğer nokta da bitkilerin genetiğiyle oynanması sonucunda yapılarının bozulmuş olabileceği gerçeği. Son yıllarda tarım ürünlerinde giderek artan miktarda kimyasal kullanımı, bitkilerin genetik yapısını da bozmuş durumda. Bu da içeriklerini yitiren bitkiler ve bu bitkilerin kullanımı sonucunda hastalıkları artmış insanlar demek oluyor. Bunu önlemenin yolu ise; kullanılan bitkilerin nerede, nasıl ve hangi şartlarda yetiştirildiğini bilerek tüketmeye özen göstermek.

Destek Tedavi Danışma Hattı