Siroz

Siroz, karaciğerde normal hücrelerin yerine skar (nedbe) dokusunun oluştuğu durumdur. Karaciğerin kronik ve genellikle , ölümcül sonuçları olan bir hastalığıdır. Karaciğerdeki siroz kalıtsal yatkınlık dışında en çok kronik aktif hepatit , alkolizm ve uyuşturucu kullanımı veya karaciğer toksinlerine maruz kalma sonucu meydana gelir.

Hepatit yıllar içinde kronikleştiğinde siroz ortaya çıkabilir ve karaciğerde yara dokusu ile küçük veta iri nodüller oluşur, böylece karaciğerin normal yapısı ve fonksiyonları bozulur. Siroz ironik bir şekilde bedenin toksinlere ve patojenlere verdiği doğal tepkiyle ve karaciğerin kendini iyileştirme kabiliyetiyle yakından ilgilidir. Karaciğer strese girdiğinde , potansiyel olarak zararlı pek çok ajana karşı verdiği doğal tepkiyi ( enflamasyonu) devreye sokar.

Karaciğer bir yandan sürekli alkol , ilaç ve çok yağlı yiyecekleri işlemek için çalışırken bir yandan da bağışıklık sistemi proteinlerinin üretimi , doğal beden steroidlerinin ve diğer kimyasalların işlenmesi , glikojen şeklinde enerji depolanması ve yağda çözülen vitaminlerin depolanması dahil olmak üzere pek çok diğer önemli işlevini yerine getirirken , tüm bu görevlerin üstesinden gelmeye çalışıp bir yandan da bombardımana tutulduğu toksik bileşenlere karşılık verirken karaciğer aşırı ısınır ve enflamasyon meydana gelir.

Karaciğer kendisini korumak ve iyileştirmek için görevli hücrelerine (fibroblast) sağlam bir lif olan kollajen üretmesini söyler. Bazı durumlarda bu süreçler anormal fibroza neden olur ve fibroz doku her yere yayılır , sonucunda sağlıklı dokunun yerini alır. Fibrozun yıllarca devam etmesiyle kollajen lifler yoğunlaşır ve kalınlaşmaya başlar , ve fibroz doku bantları meydana gelir. Siroza özgü bir özellik olan nodüller oluşur. Küçük nodüllerin boyu 1cm.’den küçük , büyük nodüller 5cm.’lik olurlar.

Nodüller oluşmaya başladığında karaciğerin doğal yapısı bozulur , normal ve hayati görevlerini yerine getirme kabiliyetini kaybeder. Bu süreç geriye döndürülemez ve sonucu karaciğer koması ve ölüme neden olabilir. Ayrıca süreç ilerleyene kadar birçok kişide semptom göstermez. Yalnızca yorgunluk ve baş ağrısı gözlenebilir ki bu semptomlar pek çok rahatsızlıkta yaygındır ve karaciğerde bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi olarak algılanmayabilir.

Siroz Belirtileri Nelerdir?

Siroz belirtileri ; halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, karın ağrısı, karında şişme, ayaklarda şişme, sarılık, kaşıntı, kanamaya eğilim, kolay morarma, el ayalarında kızarıklık , nefes darlığı, ve ileri evrede şuur bulanıklığıdır. Tedavi sebebe yöneliktir. Alkolik siroz ise alkol kesilir , hepatite bağlı ise hepatit tedavisi yapılır. Yemek borusunda varis veya hemeroid oluşursa operatif tedavi yapılır.