Sedef – Vitilego

Sedef hastalığının cilt hücrelerinin normalden daha hızlı yenilenmesinden kaynaklanan kronik bir cilt hastalığıdır. Deride bir hücre yaklaşık olarak 30 günde olgunlaşıp deri yüzeyinden atılır. Sedef hastalarında bu süreç 3 – 4 güne iner. Bu sebepten hücreler atılmadan yeni hücre oluşur ve hücreler atılmadan yeni hücre oluşur ve hücreler böylece deri yüzeyine birikir. Deride üzeri kepekli sedef plakları oluşur. Çoğunlukla dirsek , diz , göğüs ve saç diplerinde olmakla birlikte vücudun her yerinde oluşabilir. Küçük benekler şeklinde oluşabileceği gibi , kızarıklık şeklinde koltuk altı ve kasıklarda , cinsel organ çevresinde görülebilir. Sedef hastalığının kesin sebebi bilinmemekle birlikte , araştırmacılar hastalığın etiyolojisinin otoimmun sistemin anormal çalışmasına dayandığını düşünmektedirler. Bağışıklık sisteminde bulunan hücreleri anormal çalışması sedef hastalığında derideki hücreleri uyararak hızlı çoğalmalarına sebep olur. Bu durumun kesin sebebi bilinmese de , tetikleyici bazı faktörlerin olduğu düşünülmektedir. Ancak genlerin büyük rol oynadığı bunun yanında stres ve enfeksiyonunda hastalığın başlaması ve gelişmesinde etkili olduğu sanılmaktadır.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin ciltte ve çoğu zaman eklemlerde iltihaba sebep olduğu düşünülmektedir. Eklem hastalığına da psoriasis artriti denir. Hastalık bulaşıcı olmamakla birlikte , sedef hastalığına yakalanan kadın ve erkeklerin oranları birbirine eşittir ve daha çok genç insanlarda görülür.

Tedavi; sedef hastalığının çeşidine ve şiddetine göre değişir. Yumuşatıcı , tıbbi merhemler ve çeşitli türden ultraviyole ışınla tedavi edilebilmektedir. İlaç il tedavi de görülmektedir. Mümkünse , tedavi bir cilt uzmanı gözetiminde yapılmalıdır. Bağışıklık sistemi dengeleyici ve güçlendirici bitkisel terapinin (fitoterapi) faydalı olabileceği düşünülüyor.

Vitiligo

Vitiligo, pigment kaybı nedeniyle deride düzensiz alanlar ile karakterizedir. Deriye kendi rengini veren melanin maddesi deride bulunan melanositler tarafından üretilmektedir. Vitiligo hastalığında , vücudun kendi hücrelerine karşı ürettiği otoantikorların derideki melanosit hücrelerin zarar verdiği düşünülmektedir. Bu şekilde melanin üretilemez ve vücutta yer yer düz , pigmentasyonsuz ve koyu sınırlı lezyonlar görülür. Yinede vitiligo hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kalıtım tipinin henüz bilinmemesine rağmen , genetik özelliklere sahip ailelerde vitiligoya yatkınlık görülür. Psikolojik nedenler , stres gibi faktörler ile oluşum olasılığını arttırmaktadır. Bulaşıcı değildir. Hastalığı engelleme yolları bilinmemektedir. Dünya nüfusunun %1! İni etkiler ve kadın , erkek ve tüm ırklarda eşit oranda gözlemlenir. Vitiligo , vücudun açıkta kalan yerlerinde , sıklıkla el ve yüzden başlar. Göz , burun , ağız , göbek ve genital bölge , vücut kıvrımlarında , önkol ve kasıklarda , renkli benlerin çevresinde görünür. Çoğu hasta vitiligo görünüşünden dolayı rahatsızlık duyarlar ve utanırlar.

Tanı ; beyaz alanların tipik görüntüsü ile fizik muayene ve sorgulama , tanı konması için yeterlidir.

 

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın