Öncelikle hijyen konusunu bedensel hijyen ve ortam hijyeni olarak iki bölümde incelemek gerekir. Bedensel hijyen, ağızdan başlar. Ağız sağlığı kanser hastalarında özel önem taşır.

Bunun nedeni , bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastayı ağızdan başlayıp bütün sindirim sistemini etkilemesi olası olan infeksiyonlardan korumaktır.

Bu nedenle ağızdaki çürük dişler tedavi edilmeli, varsa diş eti hastalıkları diş hekimine danışılarak tedavi edilmelidir. Hastanın takma dişi veya diş protezi uykudan önce çıkarılmalı, eczanelerde kutu ile satılan muayene eldiveni giyilerek kendi diş fırçası ile fırçalanıp iyice durulanmalı ve her gün yıkanan kapaklı bir cam içinde muhafaza edilmelidir.

Hastanın diş fırçalaması günde en az iki defa yapılmalıdır. Hastaya mümkün olduğunca sık duş aldırılmalı , bunu kendisi yapamıyorsa yardım edilmeli, özellikle genital ve anal bölgeler antibakteriyel sabunlarla yıkanmalı , gerekli ise hijyenik hasta petleri kullanılmalı, yatak çarşafları da sık sık değiştirilmelidir.

Duş alma imkanı kısıtlı veya aralıkları uzun ise, madeni bir kap içine ılık su ve dezenfektan sıvı sabun konularak bir havlu ile vücut temizliği yapılır ve hasta kurulanır , temiz çamaşır ve giysileri giydirilir.

Özellikle ameliyat olmuş, kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda immun sistem değişik ölçülerde zayıflar ve hastalar infeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız hale gelerek kolayca infekte olabilirler. Bunu önlemek için, yemekleri evde pişirilmeli, odası her gün temizlenmeli ve havalandırılmalı, kullandığı eşyalar yıkanmalı veya sık sık silinmeli, ziyaretçilerle el ve yüz teması önlenmelidir.

Temizlik ve Hijyende Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Kanserli hastaların evlerinde mutlaka herkes tarafından tuvalet kağıdı kullanılmalı.
  • Hastalar toplu kullanım alanlarında bulunan, örneğin marketler, hastaneler, asansörler, işyerleri, umumi tuvaletler, otobüs ve taksiler gibi kapı kolu bulunan her noktada bir peçete kullanmalılar.
  • İnsanlar tarafından en sık kullanılan şeylerden biride paradır, dolayısı ile sıkça el değiştiren bir materyal olduğundan mikrop ve virüslerin yayılması için önemli bir yoldur.
  • Kanser hastalarının tüm infeksiyonel hastalıklardan korunabilmesi için ağız ve burun maskesi tercih edilebilir. Dışarıdan bakıldığında hastada rahatsız edici bir görüntü sanki bulaşıcı bir hastalık taşıyormuş hissi uyandırabilir. Lakin amaç diğer insanları değil bizzat hastanın kendisini etrafındaki insanlardan korumaktır. Ve bu konu, hasta etrafındaki insanlara böyle anlatılmalıdır.
  • Unutulmamalıdır ki, medyada kanser tedavisi gören ama infeksiyondan kaybedilen bir çok vaka örneği bulunmaktadır. Buda özellikle kanser hastalarının olası infeksiyonlardan neden korunması gerektiğinin açık bir göstergesidir.
Destek Tedavi Danışma Hattı