Tüm kanser hastaları özellikle çoğunluğu teşkil eden ameliyatlı hastaların kemoretapi ve/veya radyoterapi alsın veya almasın, ameliyat sonrası normal fiziki aktivitelerine dönebilmeleri için cesaretlendirilmelidir.

Normalde günlük bedensel aktiviteler kasları zayıflamaktan korumakta ve kas pompasını desteklemektedir. Bunun yanında yapılabildiğince derin nefes alıp vermek hem göğüs kafesi kasları ile diyaframı çalıştırmakta, hem de göğüs boşluğu içindeki negatif basınç dalgalanmaları ile kanın kalbe dönüşünü kolaylaştırmaktadır. Derin nefes alıp verme hareketleri aynı zamanda akciğerlerdeki alveol denilen minik hava odacıklarının açılarak kanın daha iyi oksijenlenmesini sağlar ve akciğer elastikiyetini arttırır.

Bu nedenle hastanın özellikle nekahat döneminde önce yatakta yapılan bisiklet pedalı çevirme hareketleri sonrasında temiz havalı ortamlarda yürütülmesi, bu esnada kollarda yapılacak dairesel ve dikey yönde hareketler, mekik çekme hareketleri, fiziksel imkanlar dahilinde aerobik hareketler, günde birkaç defa tekrarlanarak daha önce de belirttiğimiz gibi iyi bir uykuya da zemin hazırlarlar.

Fiziki Aktivite Şekil ve Çeşitleri

Uzun yatak tedavisi gören Akciğer hastalarını, günde bir kez yatakta oturur vaziyete getirerek, sırt kısmına hafif dokunuşlarla vurarak akciğerleri uyarmak gerekir. Birde yatak hastalarını arada bir sağına ve soluna çevirerek yatış pozisyonlarının değiştirilmesinin özellikle yatak yaralarının oluşmaması adına katkısı vardır.

İnsan bedeninde bulunan kaslar, özellikle bacak kasları, yatan hastalarda kas erimesi olarak ortaya çıkabilir. Bu tip hastalarda bacaklarda dizlerden aşağı olan kaslara günlük masaj uygulanması gerekir. Bu masaj bacakları sıkarak yada ezerek değil, yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarıya yapılmalıdır. Bu sayede alt bacak kaslarının erimesini engelleyerek uç bölgelerde bulunan toplar damarların daha rahat çalışması ve dolaşımı desteklemesi sağlanır.

Bu masajlar ayak alt tabanları ve parmak uçlarına kadar uygulanabilir. İnsan bedeninde hareketsizliğe bağlı en tehlikeli kas erimesi sırt ve bel kaslarında gelişir. Omurgayı ve insanı taşıyan kaslar bu bölgelerde bulunur. Rutin olarak yapılacak olan sırt ve bel masajları özellikle Aroma Terapik yağlar ile uygulandığında kaslara kuvvet ve canlılık verecektir. Yatan hastanın sorunu sadece hastalığı olmayıp yatmaya bağlı gelişen kas zafiyeti ve iç organ tembelliği olarak ele alınmalıdır.

Destek Tedavi Danışma Hattı