Sarı Kantaron ve Faydaları

Sarı-turuncu yaprakları ile göze çarpan bu bitkinin etkili maddesi, kırmızı renkleri ile tanınan hypericin (hiperisin) ve hyperforindir. Batı dünyasında Saint John’s Wort olarak iyi tanınan bitkinin buna sebep olan etkisi antidepresan ve sakinleştirici olarak bilinmesidir.

Etkin madde bu etkisini kandaki dopamin düzeyini artırıp, bu yolla norepinefrin ve epinefrin düzeylerini düşürerek gösterir. Bunun sonucu simpatomimetik etkiler azaltılarak psikolojik sakinleşmenin sağlandığı düşünülmüştür. Ancak, daha geçerli bir yaklaşım ise hiperisin asıl antidepresan etkisinin MAO enzimini baskılaması sonucu ortaya çıkmakta olmasıdır.

Sarı Kantaron Bitkisi İçeriğindeki Maddeler

Sarı kantaron içindeki diğer yararlı maddeler, flavonoidler ve prosiyanidinlerdir. Bu maddelerin antikanserojen ve antioksidan (serbest radikal süpürücü) etkileri, yapılan çok sayıda bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

Etkili olduğu kanser türleri ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda sarı kantaronun beyin, akciğer, meme, karaciğer, idrar yolları ve mesane, over ve cervix kanseri ile lösemi hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır. Yine ilgili çalışmalarda kanser damarlanmasını da önlediği gösterilmiştir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın