Papatya (Matricaria Chamomilla)

Matricaria sözcüğü rahim anlamına gelen “mater (matrix)” sözcüğünden türemiştir. Chamomilla, Yunanca alçak anlamına gelen “chamai” ve elma veya ayva anlamındaki “melon” sözcüklerinin birleşimiyle oluşmuştur.

Türkiye’de, Babunç, Kelkız, di Paptya, Mays Papatyası gibi isimlerle de bilinmektedir.

Asya’da yetişir ve tüm Avrupa’da bulunur. Amerika ve Avustralya’da da yetişmektedir. Ülkemizde Trakya, İstanbul, Marmara ve Güneybatı Anadolu’da yaygın olarak görülmektedir.

Bir yıllık bitkidir. Boyu, 20-60 cm arasında değişir. Gövdesi çok dallıdır. Yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişen hoş kokulu sarı-beyaz renkte çiçekler açan bir bitkidir.

İştahı açar. Sinirleri yatıştırıcı özelliğiyle, başta bel ve baş ağrısı olmak üzere, ağrıları dindirmede faydalıdır. Diş ağrısına da faydalıdır. Vücuda rahatlık verir. Basur ağrılarını da azaltır, idrar artırıcı özelliği vardır. Ateş düşürücü ve mikrop öldürücü etkileri vardır.  Mikrop öldürücü etkisi nedeniyle diş eti, ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında gargara olarak faydalıdır. Yaralarda ve basurda pansuman olarak kullanıldığında hem mikropları öldürür hem de yaranın iyileşmesini hızlandırmakta faydalıdır. Bağırsak gazlarını sökmeye yardımcıdır. Spazmı giderici ve gaz söktürücü etkileri ile özellikle gastrit ve ülserde faydalıdır.  Ülsere karşı koruyucu hem de iyileşmeyi hızlandırıcı etki gösterir. Adet düzensizliğine yararlıdır.

Tıbbi Nitelikleri: İltihap giderici, kramp çözücü, zehir temizleyici, mikrop öldürücü, idrar artırıcı, ateş düşürücü, ülser iyileştirici, adet düzenleyici, spazm ve gaz giderici, ağrı dindirici, iştah açıcı, yatıştırıcı.