Ozon Tedavisi

ozon-tedaviOzon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Böylece bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden aşağıdaki gibi farklıdır. O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. (fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir). İsmi Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir. Ozon Terapisi Nedir?Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır.

Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasında değişir. Soba borularına yapışan kromları silkelemek olarak tabir edilen ozon tedavisi, kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır. Metabolik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozon oldukça değerli bir tedavi yöntemidir.Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.

Tüm hastalar için, ozon tedavi ile ilgili en son yeniliklerin hızla öğrenilebilmesi için Avrupada pek çok terapist bir araya gelip ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy”, birliğini oluşturmuşlar , bu grubun amacı doktorlar ve hastaların bu konu hakkındaki bilgilerini geliştirmek ve ilerletmektir.Bilgi alış verişi seneler içinde dahada hızlanmış ve gelişmiştir.

Ozon Terapisi hangi hastalıklarda kullanılır?Ozon tedavisi aşağıda sıralanan hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde destek tedavi olarak kullanılır. Ozon tedavisi hasta olmayan kişilerde de bağışıklık sistemini desteklemek ve kan dolaşımını düzenlemek amacıyla kullanılabilir.

Astım ve allerjik hastalıklar, KOAH, Obezite – Kilo sorunu, Diabet ve komplikasyonları, Kadın hastalıkları, Nörolojik hastalıklar…

Ozon tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ozon tedavisi medikal anlamda hijyenik ortamda uygulanmalıdır. Hastanın durumu incelenerek uygun doz alışımı belirlenmelidir. Az uygulanan dozlar destek amaçlı kullanılabildiği gibi gereğinden fazla doz kullanılmamasına da dikkat edilmelidir.

Ozon Tedavisini Kimler Uygulayabilir?

Dolaşım bozuklukları Arteriel dolaşım bozukluklarında diğer belirtilerin yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk, hareket sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren belirtilerdir. Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış birçok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Modern tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılması fayda sağlayabilir. Anti-aging (gençleşme) ve yeniden canlanmaİş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisine olumlu yanıt verir. Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma aktivasyonu ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırır, toksinlerden arındırarak kronik yorgunluğu atmakta yardımcı olur.

Yaşlı kişilerde önlem ve tedaviYaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur (bu durumlarda fiziksel performansı da azalma yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Bunlara ek olarak tamamlayıcı tedavinin yanı sıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak ve vücut direncini güçlendirmek için kullanılmaktadır. KanserKanser hastalarında ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılıdır. Burada ozon immun sistem (bağışıklık sistemi) aktivasyonunda düşük dozlarla kullanılır. İmmun sistemdeki lenfositler, yardımcı ve baskılayıcı hücreler, natural killer hücreler (katil hücreler) – cytokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretmek için ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir.

Ozonlanan kan oksidatif yolla fazla bölünen kanser hücrelerini durdurur, vücut direncini arttırır. Ayrıca kemoterapi veya radyoterapi dolayısıyla metabolizmada oluşan hasarın tamirinde rol oynar. Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonlarıOzonun mantar ve bakterileri yok edici özelliği cilt üzerinde de etkilidir. Bu özellikleri, inatçı deri humusları ve mantarlarla savaşmakta tıbbi ozonu bir tedavi ajanı yapar, özellikle bakteriyel enfeksiyonlu ayaklar, gövdedeki mantar enfeksiyonları ve mukozaların fungal / mycotic enfeksiyonlarında da kullanılır. Enfekte yaralarEnfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi, açık yatak yaraları (decubitus ülserler), alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris), şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren, tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Bu gibi yaralarda ozonun en büyük faydası dezenfektan özelliğinden gelir.

Mikropsuz ve temiz yaralar için bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanırız. Yaranın temizlenmesinden itibaren, düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır. Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolitÖzellikle erken dönemde bağırsak hastalıklarında rektal Ozon uygulaması şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok durumda arka arkaya 10 seans ozon uygulanması yeterli olur.Virüslerden kaynaklanan hastalıklarHerpes simplex (facial herpes), herpes zoster (shingles)Virüsler tarafından oluşturulan uçuklar tıbbi yöntemlerin yanında ozonun kombinasyonuyla çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.Herpes zoster veya padavralara, ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır, ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir. Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)Karaciğerin enflamasyonu, tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A (HVA = hepatitis virus A) diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B (HVB = hepatitis virus B), sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak, ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

Enflamasyonlu ve dejeneratif (kas) eklem hastalıkları Enflamasyonlu eklem hastalıklarının bir çok evresinde bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlarda, medikal ozon uygulamalarında fayda sağlanmıştır. Standart tıbbi metodlara – spesifik egsersiz terapileri – ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliğinden faydalanıyoruz. Artritik/Romatizmal Durumlar – Kronik poliartritlerArtritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine kullanılmalıdır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir .

 

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın