Oğul Otu (Melissa Officinalis)

Birçok bilim insanına göre “melissa” adının kökeni bal anlamına gelen “meli” sözcüğüne dayanmaktadır. Madaus, melissanın Yunanca bal arısı anlamına geldiğini, ayrıca eski çağlarda ballıbabagillerden olan birçok bitkiye de aynı adın verildiğini yazmıştır. Arılar bitkinin üzerine oğullandıklarından, bitkiye bu ad verilmiştir.

Türkiye’de Melisa Otu, Acem Otu, Kovan Otu, Limon Otu gibi isimlerle de bilinmektedir.

Ana vatanı Doğu Akdeniz kıyılarıdır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Kırım’da yetişmektedir. Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir.

Çok yıllık olan bitkinin 25-30 yıl yaşadığı öne sürülmektedir. Çok dallı olan ve dikine uzayan bitkinin boyu 60-100 cm arasında değişir. Beyaz veya sarımsı çiçekleri vardır.

Baş ağrısı ve baş dönmesi sorunlarında faydalıdır. Romatizmaya iyi gelir. Herpes’e neden olan virüslere karşı etkilidir. Sinirsel mide ve bağırsak şikayetlerinde kullanılır. Uykusuzluk sorununa faydalıdır. Kansızlık ve iştahsızlık sorunlarında faydalıdır. Gaz söktürücü özelliği vardır. Yatıştırıcı özelliği vardır. Psikolojik sorunlardan kaynaklanan huzursuz hallere iyi gelir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. 

Tıbbi Nitelikleri: Antibakteriyel, gaz söktürücü, kramp çözücü, safra salgısını artırıcı, sakinleştirici, sindirim kolaylaştırıcı.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın