Neden Kanser Oluruz?

Tüm kanser türleri hücrelerden başlar. Vücutlumuz yüz milyondan fazla hücreden oluşur. Kanser, bir hücrede veya küçük bir hücre grubunda değişiklik ile başlar.

Genellikle tüm canlılarda geçerli olan, her hücre türünün doğru numara ve kodlamalarına sahibiz. Çünkü hücreler, hücrelerin ne kadar ve ne kadar sıklıkla bölündüğünü kontrol etmek için sinyaller üretirler. Bu sinyallerden herhangi biri hatalı veya eksikse, hücreler çoğalmaya ve tümör adı verilen bir yumruya dönüşmeye başlar.. Primer bir tümör kanserin başlandığı yerdir.

Lösemi denilen bazı kanser türleri, kan hücrelerinden başlar. Katı tümörler oluşturmazlar. Bunun yerine, kanser hücreleri kanda ve bazen de kemik iliğinde birikir.

Bir kanserin başlaması için, belirli değişiklikler, bir hücrenin veya bir grup hücrenin genleri içinde gerçekleşir.

Kanser ve Alternatif tedaviler üzerine yazılmış diğer makaleleri okumak için tıklayın.

Genler ve Hücre Bölünmesi

Vücuttaki farklı hücrelerin türleri farklı işler yapar, ancak temelde benzerdirler. Hepsinin çekirdek adı verilen bir kontrol merkezi var. Çekirdeğin içinde binlerce genden oluşan kromozomlar vardır. Genler, hücreye nasıl davranacaklarını anlatan kodlanmış mesajlardan oluşan uzun DNA dizileri (deoksiribonükleik asit) içerir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın