Meyan Kökü Nedir, Ne İşe Yarar?

Etkin maddeleri triterpenik saponinler , flavonoidler, pterokarpanlardır. Halk tababetinde mide ağrıları ve ülserinde, göğüs yumuşatıcı olarak öksürükte, ayrıca idrar sökücü olarak kullanılmıştır. Bilimsel araştırmalarda bulunmuş olan antiinflamatuar etki, glisirizik asit ve glisirinitik asitten kaynaklanır. Bu maddeler aynı zamanda kan sulandırıcı (antitrombotik etki) olarak etkilidirler.

Saponinler, bronş mukozası salgısını arttırır ve bu salgının yoğunluğunu düşürürler, ayrıca öksürüğü merkezi olarak baskı altına alırlar. Spazm çözücü etkisi flavonlarından kaynaklanır. Bu maddeler antiviral olarakta hepatitte etkindirler.

Kök içindeki glisirizinik asidin Helicobacter Pylori’ ye (ülser yapan bakteri) karşı etkili mikrop öldürücü olduğu, dolayısı ile mide ülserlerinin oluşmasının çok büyük bir bölümünde etkili olduğu anlaşılan bu bakteriyel aktiviteyi yok ederek ülser iyileşmesinde önemli katkıları olduğu anlaşılmıştır. Yine kök içindeki flavonoidlerin zararlı etkileri saptanmış serbest radikalleri kan sıvısından süpürdüğü kanıtlanmıştır.

Diğer taraftan, kanserli hastalara yapılan kemoterapinin karaciğere olan toksik etkilerini önlediği, Hepatit C tedavisinde alt enzimini normalleştirdiği gösterilmiştir. Glisirizinik asitin bir türevi olan karbenoksolonun yaşlı erkeklerde beyin performansını arttırdığı, demansif hastalarda çok belirgin etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Mide, prostat kanserleri ve malign melanomda kanser hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır. HIV ve birçok virüse karşı antivirütük etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın