Mesane Kanseri

Mesane kanseri kırk yaşın altındakilerde nadiren görülür.

Kanser kelimesi herkesi korkutan bir kelimedir. Ancak özellikle mesane kanseri bu kadar korkutucu olmamalıdır çünkü erken tanı ve tedavide genellikle tam olarak iyileşme söz konusudur.

Genellikle 50-70 yaş arasında sıktır ve erkeklerde kadınlardan 3 misli daha fazladır. Erkeklerin bu kanser türüne yakalanma riski kadınlardan üç kat daha fazladır.

Amerika da her yıl yaklaşık kırk bin kişide bu kanser türü teşhis edilir ve on beş binden fazla ölümün nedeni bu hastalıktır. Bunun en azından çevresel faktörlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu hastalık sigara içenlerde boya, kimya ve lastik sanayinde çalışan işçilerde daha fazla görülür.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir? Okumak için tıklayın.

Mesane (idrar torbası) idrarın birikmesi ve boşalmasını sağlayan organımız olup, mesaneyi oluşturan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasına da mesane kanseri denir. Eğer bu hücre çoğalması yalnızca mesanenin yüzeysel katmanı ile sınırlıysa buna yüzeysel mesane kanseri denir. Eğer hücre çoğalması derinleşip kas ve yağ tabakasına da geçerse buna derin (invaziv) mesane kanseri denir.