Maydanoz (Petroselinum crispum)

Petroselinum sözcüğünün taş, kaya anlamındaki “petra” ve kereviz anlamına gelen “selinon” sözcüklerinden türediği, taş kerevizi anlamına geldiği ileri sürülmektedir.

Türkiye’de Maydanos, Maydanüs gibi isimlerle de bilinmektedir. Maydanozun ana vatanı tam olarak bilinmemektedir, ancak bu konuda birkaç fikir vardır.

Bitkinin ana vatanının Sardinya Adası veya Doğu ve Güneydoğu Akdeniz kıyıları olduğu düşünülmektedir. Tüm dünyada, ılıman iklimlere sahip ülkelerde bahçelerde yetişmektedir.

Maydanoz, 2 veya çok yıllık bir bitkidir. Boyu, yetiştiği yere göre, 50-80 cm arasında değişir. Gövdesinin üst tarafı çok dallıdır. Parlak koyu yeşildir. Şemsiye görünümündeki küçük çiçekleri uzun saplıdır.

Suyu ve çayı tüketilir. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Ağız kokularını giderir. Bağırsak gazlarını azaltıcı etkisi vardır. İdrarı artırır, vücudu terletir ve hafif tansiyonu yükseltmeye faydalıdır. Menstrüasyon dönemindeki ağrıları azaltır. Yorgunluk sebebiyle şişen ve kızaran gözlere iyi gelir. Saçları kuvvetlendirir. Sapları zayıflamaya yardımcıdır. Vücuttaki ödemi atar. Taş düşürmeye faydası vardır. Kan temizleyicidir, cildi güzelleştirir.

Tıbbi Nitelikleri: İştah açıcı, kan temizleyici, kansızlık giderici, menstrüasyon ayarlayıcı, idrar söktürücü, yatıştırıcı, uyarıcı, ödem atıcı.