Rahim Kanseri 4 Evre Belirtileri


Rahim Kanseri 4 Evre Belirtileri

Rahim kanseri ve rahim kanseri 4 evre belirtileri , yumurtalıklar, fallopi tüpleri, serviks ve vajinayı da içeren kadın üreme sistemindeki organları ve bunlarla ilgisi olan rahimde başlayan kanser belirtileridir. Bir kadının kalça kemikleri arasındaki pelvis denilen içi boş, armut biçimli bir organ olarak bilinmektedir. Rahim, bir bebeğin geliştiği ve büyüdüğü yere denir. Rahim kanserinin en yaygın türü endometriyal kanser olarak da adlandırılır. Bunun nedeni endometrium adı verilen rahmin iç tabakasında oluşmasıdır.

Rahmi olan her kadının rahim kanseri olma ihtimali vardır. Rahim kanserinin nedenleri; hormonal bozukluklar, adet düzensizlikleri, obezite, geç menopoz, hiç doğum yapmamış olmak, diyabet ve hipertansiyon, aile öyküsü ve over tümürlerdir. Çoğu kadının adet görmeyi bıraktığı zamanlarda kendini gösteren yani menopoz dönenimde kendini gösteren bir zamanda ortaya çıkar. Anormal kanama, adet dönemleri arasında oluşan kanamalar, menopoz sonrası oluşan kanama ve lekelenmeler,  karnın hemen altında, pelviste alt karın ağrısı veya kramp, menopoz sonrası ince beyaz veya berrak vajinal akıntı rahim kanseri belirtileri olarak adlandırılır. Bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa hemen kadın doğum doktoruna gitmeniz, şikayetlerinizi anlatmanız gerekir. Rahim kanseri teşhisi konmadan önce yapılan testler vardır. Kan testi, ultrason çekimi ve rahim duvarından biyopsi ile alınan parça ile patolojik bulgular incelenir. Bu aşamadan sonra teşhis konabilir. Doktorunuz teşhis koyduktan sonra kanserin hangi evrede olduğu belirlenir. Rahim kanseri 4 evre belirtileri ve bulguları bulunmaktadır. Rahim kanseri 1 Evresi; kanser rahmin ötesine yayılmamıştır. Rahim kanseri 2 Evresi; kanser rahim ağzına yayılmıştır. Rahim kanseri 3 evresi; kanser vajinaya, yumurtalıklara ve lenf düğümlerine kadar yayılmıştır. Rahim kanseri 4 evre belirtileri ,kanserin rektumun veya mesanenin iç astarına yayıldığını gösterir. Bu durum iki kısımda ele alınır. Evre 4A; kanser rektumun ve mesanenin iç astarına yayılması, Evre 4B; kanser pelvik bölgenin üst tarafına, üst karın veya akciğerler, karaciğer veya kemikler gibi rahimden uzaktaki lenf düğümlerine kadar yayılmasıdır.

Rahim kanseri 4 Evre Belirtileri; kanserin yayılmış olabileceği ek unsurlarla beraber evre 3 ile aynı belirtileri gösterir. Kemiklere yayılmış ise kemik ağrıları, akciğerlere yayılmışsa nefes darlığı görülür.

Rahim kanseri çoğunlukla tedavi edilebilen bir kadın hastalığıdır. Erken dönemde teşhisi konan rahim kanseri hastalığı tedavi edilebilir. Kanserin hangi evrede olduğuna göre tedavi seçenekleri oluşur. Rahim kanserinin evresine göre radyasyon tedavisi, cerrahi tedavi, kemoterapi veya hormon tedavisi uygulanır. Rahim kanseri 4 Evre ’sinde kanserin son aşamasıdır ve kanserli hastaların tedavisi genelde birden fazla terapötik yaklaşım gerektirir. Hastalar jinekolojik onkologlar ve radyasyon onkologlarıyla birlikte çok modaliteni tedavi sunabilen tıp merkezlerinde tedavi edilmesi önem kazanır. Erken evre rahim kanserlerinde ameliyat esnasında görülen tüm kanserler alınabilir fakat tüm kanserin çıkarılması Rahim kanserinin 4. Evresinde olan hastalarda sonuç vermez. Bu evrede tedavinin amacı semptomları azaltmak ve yaşam süresini uzatmaktır.

Rahim kanseri 4 evre belirtileri doktorunuz tarafından teşhis edildiğinde hemen tedaviye başlanmalıdır. Doktorunuza rahim kanseri ve 4 evre ile ilgili merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şeyi sormanızda fayda vardır. 4 Evre rahim kanserinde hedefe yönelik tedavi, kemoterapi, hormon tedavisi ve son yüzyılın buluşu olarak nitelendirilen immün terapi de uygulanabilir. Dünyanın her yerinden konuyla ilgili uzman doktorlar yeni tedavi yöntemleri geliştirmeye devam etmektedir. Rahim kanserinden korunmak için herhangi bir yöntem yoktur ancak düzenli beslenme, düzenli egzersiz, ideal kiloda olmak ve düzenli olarak her yıl bir jinekoloğa muayene olarak tedbir alabilirsiniz.


08-10-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı