Prostat Kanseri Fitoterapi ve Beslenme 


Modern tıp tedavisini ve yöntemlerini destekleyici tedavi olarak Fitoterapi (Bitkisel Tedavi) tüm kanser tedavisinde ve prostat kanserinde kullanılmaktadır. Tıbbi bitkilerin yapısı içerisinde hastalıkların farklı fazları ile mücadele edebilecek yüksek miktarda antioksidan yanında değerli vitamin mineral ve eser element içeren bileşenler yer almaktadır. Bunlar küçük molekül yapılarına sahip, doğal etken madde olmaları nedeniyle vücut tarafından emilimleri kolaydır. Kanserli hücrelerin yok edilmesinde, hastalıkları iyileştirme ve yenme mekanizmalarını harekete geçirmede önemli etkileri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kemoterapinin bağışıklık sistemi üzerindeki yan etkilerini de ortadan kaldırarak tümöre karşı vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirerek tümörün aktivitesini azaltma, metastazları önleme ve kemoterapi ile bozulan kan değerlerinin regülasyonunu sağlamada fitoterapi önemli bir yer almaktadır.


Prostat CA  hastalarında düzenli ve sağlıklı beslenme, hasta bedenini iyileştirme sürecine döndürme de ve  kanser tedavisine cevap verebilmesinde önemli rol oynar. 
Kanser tedavisi sırasında kilonun korunması önemlidir. İştahsızlık durumunda kilo kaybetmemek için öğün düzeninde değişiklik yapılabilir. Örneğin 3 ana öğün yerine 4 veya 6 öğün küçük porsiyonlar yenebilir. Böylece hasta kendini çok miktarda yemek için zorlamamış olur. Yemek esnasında su tüketimini azaltma da da fayda vardır. Böylece öğünlerde daha çok yemek yenebilir.
Şekerli tüm gıdalar ve beyaz undan yapılan makarna, erişte ve fırın ürünlerinden, paket içerisinde yer alan hazır gıda ve içeceklerden uzak durmak ve evsel beslenmeye ağırlık vermek gerekmektedir. Ekmek yeniyorsa esmer buğday unundan yapılmış tam tahıllı buğday ekmeğini tüketmek önemlidir. Sabah kahvaltı tabağında mutlaka 2 adet ceviz (çinko ve selenyum içerir) yanında yeşilliklere (maydanoz, roka, nane, marul, turp, yeşil soğan) yer verilmeli ve günün bir öğününü de sebze yemeği olarak tüketilmelidir. 


K vitamini prostat kanserinden korunmada yararlı olup brokoli başta olmak üzere karalahana, brüksel lahanası, marul ve ıspanak gibi sebzelerde bol bulunur. Özellikle brokoli suyu içilmelidir. Bu yeşillik ve sebzeler vücudu doğal yoldan alkali yapar. Alkali ortam tümürün aktivitesini kaybetmesini sağlaması yanında içerdikleri suda çözünen magnezyum minerali ve yine suda çözünen C ve B kompleks vitaminleri vücutta depo edilemediklerinden her gün doğal yoldan yeterli miktarda alınmaları gerekir. 


Domatesin içinde bulunan likopen prostat kanserinden koruyucudur. Antioksidan özellikte olan Likopenin vücut tarafından emilebilmesi için zeytinyağı ile birlikte ve domates salçasında likopen oranı fazla olduğu için tüketilmesi önerilir. Acı ve baharattan uzak durulmalıdır. 


Hayvansal yağ tüketiminin azaltılması (az yağlı süt ürünleri, yağsız kırmızı et), tereyağından ziyade zeytinyağının tercih edilmesi prostat kanserinden korunmada yararlıdır. Salataya keçi peyniri yanında fındık, fıstık veya ceviz gibi gıdalar eklenmelidir. Egzersiz yararlı olup kabızlık ve prostat kanseri riskini azaltır. 


Şeker oranı düşük meyveler tercih edilmelidir. Her mevsim yeni çıkan meyvelerin daha olgunlaşmamış, tatlanmamış, sert, ham şeklini tercih etmeleri, kış mevsiminde avokado, kivi, ayva, yeşil elma ve körpe salatalık tüketilmeli, evsel yoğurt, ayran kefir peynir çeşitleri özellikle keçi peynirine yer verilmelidir.


Son olarak da Bal, Pekmez, Helva ve Reçel içerdikleri yüksek şekerden dolayı tüketilmemelidir. Çünkü kontrolsüz çoğalan kanser hücreleri enerjilerini şekerden alırlar. Yemeyi arzu ettikleri tatlı olursa tadına bakma, nefis köreltme düzeyinde olmalıdır. Örneğin sütlü tatlı yapıldı ise bir kase değil bir yemek kaşığı yenebilir. Tadına bakılan tatlıdan sonra su içerek ağızdan o tadın uzaklaştırılması gerekir. Zira ağızda kalan şeker tadı bağımlılık yapar, yedikçe yemek istenir. 


Prostat kanserinde biyolojik çeşitlilik gösteren etken madde içeren kırkkilit otu, biberiye, devedikeni, domates, karpuz, nar, çörekotu yağı, ısırgan otu, keten tohumu yağı, kızılcık, arı poleni, kudret narı, sarımsak, yeşil çay prostat kanserinden korunmada yararlıdır.


03-03-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı