Kanserle yaşamak! Nelere dikkat etmeli?


Kanserle yaşamak! Nelere dikkat etmeli?
Gün geçtikçe daha çok kişide duyduğumuz kanser hastalığı maalesef halen yeterli düzeyde bir tedavi yöntemlerine sahip değil. Yüzyılın hastalığı olan kanser ilk teşhisinden itibaren bütün bir tedavi süreci ile birlikte oldukça yıpratıcı bir sürecin adı olmak ile birlikte hastalık ile savaşta en önemli silahın moral olduğu da herkes tarafından biliniyor. Peki bu süreçte nelere dikkat etmek gerekir, hastalığa alışmak işleri kolaylaştırır mı?

Kanser tedavisi boyunca düzenli uyku ve kaliteli beslenme şart!
Kanser tedavi yöntemleri arasında ameliyatın yanısıra radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri de bulunuyor. Bu yöntemler hastada çeşitli fiziksel değişiklikleri beraberinde getiriyor. Örneğin saç ve kaşlardaki dökülme ya da ilaçların etkisi ile kiloda görülen değişiklikler bu süreçte karşılaşılabilecek olası durumlar arasında yer alıyor. Hasta her ne kadar bu durumu biliyor olsa da sürecin başlaması ile birlikte moral olarak kendini güçsüz hissedebiliyor. Oysaki kanser ile yaşarken en çok morale ihtiyaç duyuluyor. Tedavi sürecinde hastalar ilaç ve kemoterapinin yan etkilerinden olan halsizlik, iştahsızlık hatta zaman zaman yaşanan mide rahatsızlıkları ile karşılaşıyor. Tüm bunlar için sürecin nasıl işleyeceği konusunda hekimden bilgi alınmalı ve hastanın kendini iyi hissetmesi için gerekli tedbirler alınmalı. Özellikle düzenli bir uyku ve kaliteli beslenme anlayışından hastaların ödün vermemesi gerekiyor. 

Stresten uzak durmalı!
Kanser tedavisi gören bir hastanın stresten uzak ve sakin bir yaşantıya ihtiyacı bulunuyor. Bu neden ile çevresindeki hasta yakınlarının bu huzurlu hayatı hastaya sağlamaları hastalığın seyrini olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca hastanın düzenli olarak yapacağı egzersizler ya da gün içerisinde temiz havada yapılacak olan kısa süreli yürüyüşlerin moral ve motivasyon için önemli birer kaynak olduğu unutulmamalı.

Kanser ile verilen mücadele folik asit ve selenyum ağırlıklı besinler vücuda enerji veriyor. Bunun içinde yeşil yapraklı sebzeler ve daha çok balık tüketilemlidir. Bu tür bir beslenme pek çok kişiyi kansere yakalanma riskinden de kurtarıyor. Tüm bunların dışında tedaviye yardımcı olan ek seçenekler de uygulanabilir. Özellikle alernatif tıp olarak bilinen bitkisel kürlerin kanserin yıpratıcı etkisini ne denli azalttığı biliniyor. Bu seçeneğin bilim ile paralel bir biçimde desteklenmesi gerekir.


26-09-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı