Kansere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?


Kansere karşı oluşturulan ilaçların büyük bir çoğunluğunda doğadaki bitkilerden yardım alınıyor. Araştırmalar gösteriyor ki; “şifalı bitkiler”, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleriyle birlikte kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar veriyor. Peki kansere iyi gelen bitkiler nelerdir

Zerdeçal

Kansere iyi gelen bitkiler arasında ilk sırayı elbette zerdeçal alıyor. Kanser tedavilerinde oldukça etkili olan ve tedavi amaçlı kullanılan bir bitki zerdeçal. Anti kanserojen ve güçlü antioksidan özelliklere sahip olan bu bitki doktorlar tarafından da öneriliyor. Özellikle de pankreas ve akciğer kanseri tedavisindeki yararı araştırmalarda da kanıtlandı.

Yeşil çay

Asya kökenli ve tıbbi özellikleri yüzyıllardır bilinen bir bitki. Yapılan çalışmalar birkaç yıl günde iki veya üç fincan yeşil çay içen yetişkinlerin kalp damar rahatsızlıkları ve kanser nedenli ölüm riskinin düştüğünü gösteriyor. Özellikle de cilt, mide, yemek borusu ve kolon kanserinde etkili bir bitki.

Keten tohumu

Çay, toz ve yağ şeklinde uzun yıllardan beri insanlar tarafından kullanılan bir bitki keten tohumu. Kalp damar rahatsızlıkları, dolaşım hastalıkları, diyabet ve menopoz belirtilerinde sıklıkla kullanılıyor. Kansere iyi gelen bitkiler arasında yerini alan keten tohumu; özellikle de prostat, akciğer, kolon, rektal ve meme kanserine iyi geliyor.

Turp

Tam bir karaciğer dostu olan bu bitki, karaciğeri kuvvetlendiriyor, şişliği indiriyor ve kansere karşı koruyor. Aynı zamanda böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye de yardımcı olurken vücudu ve diş etlerini de güçlendiriyor.

Meyan kökü

Meyan kökü de ilk çağlardan beri şifalı olarak bilinen bir bitki. Şerbeti de yapılan bu bitkinin güçlü bir anti-kanserojen etkiye sahip olduğuna dair bulgular var. Kanser için tavsiye edilen meyan kökünün özellikle lösemi ve kalın bağırsak kanserlerine karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ayrıca deri, prostat ve karaciğer kanserine karşı da koruyucu olduğuna dair yapılan çalışmalar mevcut. Ancak yüksek tansiyon ve şeker hastaları bu bitkiden uzak durmalı. Kullanmak isteyen herkesin, öncesinde bir uzmana danışmasında yarar var.   

Zencefil

Yiyeceklerde ve içeceklerde kullanılan bir baharat olan zencefilin tıp alanında kullanımı da oldukça eski. Sindirim sistemi hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, hipertansiyon, romatizma gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Kansere iyi gelen bitkiler arasında görülen ve düzenli kullanımda kansere karşı koruma sağlayan zencefil, ayrıca kemoterapi sonrası mide bulantılarını da azaltıyor. Özellikle de akciğer, kalın bağırsak, lenfoma, meme ve yumurtalık kanserinde etkili. 


21-05-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı