Kanser olduğunuzu nasıl anlarsınız? - Kanser belirtileri nelerdir?Kanser pek çok belirtiye sahip olması yönüyle diğer hastalıklardana açık farkla ayrılıyor. Vücudun çeşitli bölümlerinde ortaya çıkmasıyla birlikte hızlı bir şekilde yayılma özelliği gösteren kanser ile mücadelede erken tanı ve erken müdahalenin rolü oldukça büyük. Kimi zaman şüphelenilmesi gerekli olan durum farklı kişide farklı şekillerde seyretse de, her türlü duruma karşı genel kanser belirtilerinin bilinmesi hayati öneme sahip.

Çocuklarda teşhis daha kolay!

Yapılan araştırmalar, her yaşta ortaya çıkma ihtimali bulunan kanserin fark edilme oranının çocuk yaşta çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı genel itibariyle orta yaşın üstündeki kanser hastalarında yaşanılan sorunların büyük çaplı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kanser belirtileri nelerdir?

Çok sık bir şekilde kişide beliren yüksek ateşle birlikte devamlı ağrıların olması kanser belirtileri arasında ilk sırayı alabilir. Kişide aniden ortaya çıkan durgunluk durumları da fiziksel anlamdaki belirtiler arasında yer alabilir. Ancak çok farklı hastalıkların nedeni de olabileceğinden, bu şikayet sonucunda direkt kanser teşhisi konulması söz konusu değil. Bununla birlikte ağrıların daha ziyade meme ve testis bölümlerinde hissedilmesi durumlarında yumru ya da şişkinlik de gözlenir. Bu da meme ve testis tümörlerinde oluşumları sabit hale gelmektedir. Cilt üzerinde ortaya çıkan koyulaşmayla birlikte kızarıkların oluşumu ise cilt kanserinin belirtileri arasında yer alır. Kızarıkların zaman içinde morluklara dönüşmesi ve uzun süreler kalıcı hale gelmesi de şüphelenilmesi gereken durumlardandır.

Halsizlik ve güç kayıpları…

Daha çok mide ve kalın bağırsak kanseri belirtilerinde olmakla birlikte her zaman için en yaygın belirtiler arasında halsizlik ve güç kaybı gelmektedir. Kanserin ne durumda olduğunu ilişkin bilgilerin doğru alınabilmesi de halsizlik durumu ile açıklanabilir. Balgam ya da dışkıda olabilmesi muhtemel kan durumları da kanser belirtileri arasındadır. Bilhassa kalın bağırsak kanserine yakalanan hastalarda dışkıda yoğun kan oluşumu söz konusu olurken idrar ve vajinal bölümlerde de rahim ağzı kanser belirtileri çokça görülebilir. Kalın bağırsak kanserinin belirtileri arasında
kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıklar da yer almaktadır. Aniden vücut değişimleriyle birlikte bu durumların ortaya çıkması halinde mutlaka gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Akciğer kanserinin belirtileri arasında balgamdan kan gelmesi dışında sürekli öksürük gözlemlenir. Uzun zaman devam eden öksürükleriniz de varsa, mutlaka kontrol ettirmelisiniz; bu tarz öksürükler akciğer kanserini açığa çıkarabilir.


12-10-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı