Kanser olduğunuzu nasıl anlarsınız?


Çağımızın hastalığı olmakla birlikte tedavi süreci çok zahmetli olabilen kanser belirtileri bakımından da dikkatli olunması gerekli bir hastalıktır. Çocuklarda ve genç insanlarda fark edilme ihtimali ise çok daha zor olabilmekte. Bunun en önemli nedeni ise vücut yapısının çok hızlı bir şekilde gelişmesi ve yenilenmesi… Bu açıdan değerlendirildiğinde genel ve lokal olarak ikiye ayrılabilen belirtiler bulunmaktadır. Kanser belirtileri olarak isimlendirilen bu iki grup içinde genel belirtilerin çok daha uzun zamanlı olarak vücut içinde yer almasından dolayı tespit edilme ihtimalleri çok daha fazla. Bundan dolayı kanser belirtileri nelerdir, sorusunun cevabı olarak genel belirtileri ifade etmek çok daha doğru olabilir.

Kanser belirtileri nelerdir?
Kanserli hücreler ile girilen mücadele sonucunda çok şiddetli bir yapının ortaya çıkmasından dolayı yüksek ateş ilk belirti olmaktadır. Uzun süreli geçmeyen yüksek ateşlerle birlikte devamlı olarak hissedilen yorgunluk ve durgunluk durumları da kanser belirtileri arasında yer almaktadır. Başta mide kanseri olmak üzere yemek borusu kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri gibi ölümcül hastalıkların ilk belirtisi ise kuşkusuz ki aşırı derecede kilo kaybının bir anda ortaya çıkması. Hiçbir değişiklik yaşanmasına imkân verilmemesine karşın meydana gelen kilo kayıplarda kanserli hücrelerin etkisi olabilmektedir. Aynı zamanda cilt üzerinde birtakım farklılıkların yaşanması da beraberinde gelen durumlar arasında. Özellikle geçmeyen morluklar, sarılık ya da cilt üzerindeki kızarıklar kanser belirtileri arasında bulunmaktadır. Sıklıkla balgam ile birlikte kan gelmesi durumu akciğer kanserini işaret ederken dışkıda kan olmasıyla kalın bağırsak kanseri şüphesi ortaya çıkmakta. Zamansız vajinal kanamalar ise rahim yahut rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olarak tanımlanmaktadır.

Erken teşhis çok önemli!
Başta kemik ve özellikle testis bölümlerinde görülmesi muhtemel olan şiddetli ağrılar ise kanserin ileriki aşamalarında meydana gelebilecek belirtileri arasında. Meme, testis, ya da yumuşak dokulu bölgelerde ortaya çıkabilecek tümörlerin etkisiyle ağrıların şiddeti her geçen gün artmaktadır. Yumru ya da şişlik hissedilmesi de ağrı ile paralel bir şekilde ilerleyen kanser belirtilerinden başka bir şey değildir. Genel anlamda kanser belirtileri bir hayli fazla olsa da ortaya çıktığı bölge ve duruma göre şekillenebilmesi de mümkün. Bu tip belirtilerin bir ya da birkaçının aynı anda ortaya çıkması durumlarında mutlaka hekim ile iletişim kurulması gerekli. Unutmayın, tüm kanser çeşitleri için erken teşhis büyük önem taşır!


04-07-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı