Kanser istatistikleri


Kanser ile İlgili İlgi Çekici İstatistikler - Kanser İstatistikleri 2017
Yüzyılın vebası olarak adlandırılan kanser, gün geçtikçe daha çok adını duyuruyor. Tam olarak tedavisi bulunamayan bu hastalık bilim insanları tarafından hala araştırılıyor. Bunun yanı sıra son yıllarda yapılan kanser istatistikleri ilginç sonuçları da ortaya koyuyor. Kanser hastalığı yaş ya da cinsiyete bakmaksızın pek çok kişiyi pençesine alıyor. Bu doğrultuda dünya genelinde her yıl 8 milyondan fazla kişinin kanserden öldüğü istatistikler ile belirlendi. İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen bu hastalıktan etkilenenlerin sayısı ise 14 milyonu buluyor. 

2030’da kanserli hasta sayısı 22 milyonu aşacak!
Kanser istatistikleri doğrultusunda yapılan hesaplamalara göre hastalık aynı hızla görülmeye devam ederse 2030 yılında kanser ile mücadele eden kişilerin sayısı 22 milyonu aşacak. Dünya genelinde ise hastalığın daha çok az gelişen ülkelerde görüleceği ifade ediliyor.

Ülkemizde kanser istatistikleri 2017 yılı verilerine bakıldığında kanser görülme durumu Avrupa ülkelerine ya da Amerika'ya nazaran daha az görülüyor. Ülkemizde 2017 yılı itibari ile 163 binden fazla yeni kanser vakası tanısı koyulan hasta bulunuyor. Fakat son 5 yıllık istatistikler incelendiğinde kanser vakalarında artış olmadığı gibi herhangi bir azalış da gözlenmiyor. Ülkemizde yaş dağılımına göre görülen kanser vakaları ise birbirine yakın durumda bulunuyor. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre 96 bin 200 erkek, 67 bin 200 kadın kanser vakası bulunuyor. 

Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla risk grubunda olması yine son 5 yılın verilerine göre tütün ürünleri kullanımı ile doğru orantılı. Kanserin aşırı kilo ile bağlantısı bilinmekle birlikte obeziteye bağlı olarak son bir yıl içinde 6 bin kanser vakası görüldü. Kadınlarda ise 17 bin meme kanseri bulunuyor. 

Her 4 kadından birinde meme kanseri riski var!  
Kanser istatistikleri 2017 sonuçlarına göre kadınlarda kanser sıralamasında listenin başında meme kanseri yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre her 4 kadından birinde meme kanseri riski bulunur. Erkeklerde en çok görülen kanser türlerinin başında prostat ve akciğer kanseri bulunuyor. 

Kanser yaş tanımayan bir rahatsızlık olduğu için çocuklarda sık sık görülüyor. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde çocuklarda görülen kanser türü arasında ilk sırada lösemi olarak da bilinen kan kanseri bulunuyor. Kanser her ne kadar hayati tehlikesi bulunan bir rahatsızlık olsa da erken teşhis hayat kurtarıyor.


07-12-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı