Kanser hastaları nasıl beslenmeli?


Tedavi görenler kanser hastalarının, beslenmelerine ayrı bir özen göstermeleri gerekiyor. Çağımızın ölüme neden olan bu hastalığı erken teşhis, sağlıklı beslenme ve kaliteli gıda takviyeleri ile önemli ölçüde tedavi edilebiliyor. Peki kanser hastaları nasıl beslenmeli? 

Kanser tedavisinde uzak durulması gereken besinler

Kanser hastalarının uzak durmaları gereken besin maddelerinin başında şeker ve şekerli yiyecekler geliyor. Buna unlu mamuller de dâhil! Ekmek çeşitleri, pastane ürünleri, tost ve sandviçler, ambalajlı beyaz un, şeker ve yağ içeren ürünler, her türlü kızartma, çikolata çeşitleri ve fastfood besin ürünleri yasaklılar listesinde yer alıyor. İşlenmiş et ürünleri; sosis, sucuk, salam gibi yiyeceklerden ve işlem görmüş yani tütsülenmiş et ve füme balık gibi besinlerden de uzak durmak önemli. Alkol, hazır meyve suları, bal, reçel, pekmez ve meyve şurupları da önerilmiyor.

Kanser hastalarında beslenme doğru ve bilinçli olarak yapıldığında hastalığın tedavisine büyük katkı sağlıyor. Örneğin kanserli hastaların kırmızı et yemeleri protein ve demir ihtiyaçları açasından çok önemli. Özellikle kimyasal tedavi gören hastaların vücut dirençlerinin artması için protein almaları şart oluyor.

Kanser hastaları nasıl beslenmeli, ne yemeli?

Kanserli hastaların besin maddeleri kesinlikle doğal ürünler olmalı. Bu açıdan köy sütü ile yapılmış yoğurt ve işlem görmemiş süt önem kazanıyor. Kanser hastalarının beslenmesinde doğal süt yoğurt ve köy yumurtası mutlaka yer almalı! Yoğurt tüketilen besinlerdeki zehri tuttuğu için vücudun kaynaklarını yeniliyor. Kanserli hastalarda beslenme listesinde olması gereken bir diğer ürün balık… Dip balıkları hariç diğer deniz balıkları tüketilmesi gereken besinler içinde yer alıyor. Taze ve mevsiminde yetiştirilen yeşil ve kırmızı sebzeler de beslenme önerileri içinde önemli bir yer tutuyor.

Bitkisel ekstrakların iyileştirici özellikleri mevcut!

Kanser hastalığının tedavisinde, tamamlayıcı ve destek sağlayıcı bazı doğal ürünlere de yer vermek mümkün. Doğal sıvı bitkisel ekstraklar bunların bazılarını oluşturuyor. Alternatif tedaviye imkân sağlıyor. Hekim ve eczacıların birlikte yaptıkları çalışmalar sonucunda geliştirilen bu doğal besin takviyeleri, kanserli hastaların beslenmesine önemli bir katkı sağlıyor. Bitkiler toplanması gereken yerlerden tam zamanında toplanıyor, modern tekniklerle kaliteli bir gıda takviyesi haline dönüştürülüyor.

Günümüzde kanser hastalığı; erken teşhis, doğru tanı – tedavi ve doğal beslenme biçimiyle bir kâbus olmaktan çıkıyor.


15-06-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı