En kolay önlenebilen kanser türleri nelerdir?


Kanserde erken tanının önemini hepimiz biliyoruz. Çünkü erken tanı hastalığın henüz tam belirmeden ortadan kaldırılmasında büyük ölçüde katkı sağlıyor. Yapılan kişisel ve tıbbi kontrollerle daha kısa sürede kurtabileceğiniz kanser türleri mevcut. Peki hangi kanser türlerinden erken dönemlerde kurtulabilmek mümkün? İşte en kolay önlenebilen kanser türleri…

*Kolon Kanseri
Bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanserinin tetikleri yapılırken kolonoskopi denilen bir işlem yapılıyor. Yapılan bu işlemin kuşkusuz ilk amacı, hastanın karnındaki iyi huylu olan tümörleri çıkarmak. Ayrıca hastanın bağırsak içi muayenesi de daha geniş çerçevede ve detaylı şekilde gerçekleştirilmiş oluyor. Poliplerin çıkartılması ise kanserin erken dönemde tamamıyla ortadan kalkmasını kolaylaştırıyor.

*Rahim Kanseri
Jinekolojik kanser türleri arasında gelen rahim kanserinin önlenebilme olasılığı da bir hayli yüksek. Hatta hekime başvuran her 5 kanserli hastanın 3'ü bu hastalıktan kolayca kurtulabiliyor. Belirtilerinizi göz ardı etmemeniz ve sağlıklı beslenmeniz kanser riskini azaltan önemli kriterler arasında. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak, günde bir fincan kahve içmek, hayvansal gıdalardan uzak durmak yine kanser tehlikelisini önlemeye yardım ediyor. Özellikle ailesinde rahim kanseri geçirmiş kişiler rastlayabilen kişilerin, geç menopoz yaşanların hormon dengesizliği, polikistik over rahatsızlığı olanların her zaman daha dikkatli olmaları gerekiyor.

*Mide Kanseri
Mide kanseri yaşamsal açıdan risk taşıyan kanser türleri arasında. Çünkü ileriki evrelerinde ölümle sonuçlanabilme olasılığı bir hayli yüksek. Ancak erken tanı ile teşhis edilmesi ve sağlıklı alışkanlıkların benimsenmesi ile yok edilmesi de son derece mümkün. Özellikle düzenli egzersiz programları uygulamak, meyve-sebze tüketimini artırmak ve tuz tüketimini azaltmak etkin rol oynuyor. 

*Meme Kanseri
Tıp alanında meme kanserini direkt olarak önleyebilecek bir ilaç henüz yok. Ancak önlenebilmesi adına uygulayabileceğiniz yöntemler oldukça fazla. Özellikle erken evrelerde yapılan birtakım taramalar ve tetikler sayesinde daha kolay şekilde önüne geçilebiliyor. Ayrıca kadınların duşta veya gece yatmadan önce çıplak şekilde elle yapacakları kontrollerde meme içinde herhangi bir anormal kitle varlığının tespitinde ve böylelikle erken dönemlerde tedavinin başlanılabilmesinde büyük bir önem arz ediyor. 


25-12-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı