En hızlı yayılan kanser türleri nelerdir?


Yoğun iş koşuşturması, stres, üzüntü, dengesiz beslenme, hareketsizlik gibi daha pek çok faktör kanser oluşumu üzerinde etkin bir rol oynuyor. Ayrıca vücutta bazı kanserli hücreler daha hızlı yayılarak hastanın yaşam kalitesini erken dönemlerde düşürebiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına, erken tanının gücüne inanmakta büyük fayda var. Çünkü erken belirtiler karşısında hekime başvurmak ve hücreleri kontrol altına almak kanserden kurtulma olasılığınızı büyük ölçüde artırıyor. Peki hangi kanser türleri daha hızlı yayılma gösteriyor?

Mide Kanseri
Özellikle A kan grubu olan hastalar da mide kanser riski diğer hastalara kıyasla bir tık daha fazla görülebiliyor. Midede yanma, şişlik, dolgunluk hissi, iştahsızlık, aniden oluşan kilo kaybı kanserin başlıca erken dönem belirtileri arasında. Ayrıca hastanın aşırı tuzlu beslenmesi kanseri tetikleyebiliyor.  Ancak erken tanı sayesinde kanserli hücrelerin önüne geçilme şansı büyük ölçüde artıyor.

Akciğer Kanseri
Vücutta ölüm tehlikesine varacak kadar ciddi sorunlar doğurabilen akciğer kanseri, çoğu zaman erken tanıya cevap verebiliyor. Çünkü hastalığın belirtileri oldukça fazla. Hastalar çeşitli sebepler nedeniyle hekime başvurduklarında rutin kontroller esnasında dahi kanserin oluşumunu öğrenebiliyorlar. Dolayısıyla erken evrelerde tespit edilmesi kanserden kurtuma oranınızı artırıyor.
 
Rektal Kanserler
Hastanın rektal bölgesindeki tümörlere bağlı olarak oluşan rektal kanserlerinin özellikle en ileri evresi büyük bir risk taşıyor. Kanser tehlikesi karşısında; kabızlık, dışkı bölgesinde kanama, karında ağrı ve makatta sızlama gibi birtakım belirtiler hissedilebiliyor. O nedenle hiç bir şikayet söz konusu olmasa dahi 50 yaş üzerindeki tüm kadın ve erkeklerin rektal kanser taraması yaptırması olası kanser riskini %
yüzde 90'lara kadar engelleyebiliyor. Kalın bağırsak grafisi, kan taramaları ve kolonoskopi ise kanser araştırmasında kullanlan tetkiklere örnek oluşturuyor.

Yemek Borusu Kanseri
Tedavi edilmediği taktirde, vücudun diğer bölgelerine hızlı bir şekilde dağılım gösteren yemek borusu kanseri, beslenme bölgesini merkeze aldığı için hastanın hayatını tehlikeye atabiliyor. Kilo kaybı ve yutma güçlüğü çekme daha pek çok belirti ile kendini gösteren kanserde, sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmak oldukça önemli. O nedenle konserve içerisindeki nirozaminler ve tütsülenmiş etler gibi kansere davetiye çıkaran sağlıksız besinlerden olabildiğince uzak durmalısınız. 

 


02-11-2021
Destek Tedavi Danışma Hattı