Bu yiyeceklere dikkat! Kanserojen madde içeren yiyecekler listesi


Çeşitli araştırma merkezlerinin yaptığı araştırmalara göre kanser hastalığı ile ilgili en önemli sebeplerin başında kanserojen içerik sahibi gıda ürünleri gelmekte. Bundan dolayı beslenme alışkanlığı ve tercihleriyle kanser riski arasında önemli bir bağlantı olduğu görülmekte. Kanserojen madde içeren yiyecekler listesi özelinde yapılan değerlendirmelerde ise yağ deposu olarak da adlandırılan cips ve kola ilk sıralarda bulunuyor. Tam anlamıyla yağdan ibaret olduğu belirtilen cips ürünlerinin kanser oluşum sürecinde önemli bir etkisi olduğu da birtakım testlerle ortaya çıkarılmakta.

Çin Tuzu Etkisi
Kafein ve renklendiricilerle çeşitli kanserojen maddesine sahip kolanın dışında hazır gıda olarak ifade edilen tüm yiyecek grupları da risk içeriyor. İşlenmiş et ürünleri sınıfında bulunan sucuk, salam, sosis gibi yiyeceklerin içinde bulunan MSG yani Çin tuzu bulunuyor. Çin tuzu da Kanserojen madde içeren yiyecekler listesinin en tehlikelilerinden biri.  Kanser oluşumuna sebebiyet veren Çin tuzundan kesinlikle uzak durmak gerekiyor.

Tatlandırıcılar
Çeşitli ürünlerde bulunan tatlandırıcıların sinir hücrelerini tahrip etmesi sonucunda kanser riski de çok daha önemli boyutlara ulaşıyor. Bundan dolayı tatlandırıcı içeren yiyeceklerin kullanılmaması gerekli. Salamura ve tuzlu olan yiyecekler ise hazım sırasında ortaya çıkan problemlerden dolayı tercih edilmemeli. Ortaya çıkan nitrik asit sonrasında mide ve bağırsak bölümlerinde kanser başlangıcına neden olabiliyor. Kanserojen madde içeren yiyecekler listesi sadece tatlandırıcı ve tuzlu ürünlerden oluşmuyor. Bunların yanı sıra her türlü hazır yiyecek tercihi de beraberinde kanser ihtimalini doğuruyor. Özellikle hamburger, patates kızartması gibi fastfood yiyeceklerin tüketilmesiyle çeşitli kanser türlerinin oluşumuna kapı aralıyor. Sahip olunan çeşitli içeriklerden dolayı bu tür yiyeceklerin bağımlılık oluşturması da devamlı olarak tüketilmesini sağlıyor. Bundan dolayı kişinin istememesi halinde bile tercih edilme oranları bir hayli yüksek. Devamlı olarak tüketilen çeşitli hazır çorbaların içinde de kanserojen özelinde risk olarak kabul edilen birden fazla ürün bulunuyor. Çok daha sağlıklı bir yaşamın elde edilmesi için bu yiyeceklerden uzak durulması gerekirken sebze ağırlıklı bitkisel bir beslenme alışkanlığı elde edilmesi de ihtimal oranını bir hayli düşürüyor.


02-02-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı