Beyin Tümörü Tedavisinde Son Gelişmeler


Tümör kavramı eski zamanlardan beri bilinen bir sağlık problemidir. Bu tümör aslında hasarlı hücrelerin hızlı bir şekilde çoğalmasıyla meydana gelen doku harabiyetidir. Vücudun farklı yerlerinde ve bölgelerinde tümör oluşumu gözlenmektedir. Bu tümörlerden birisi de beyin bölgesinde oluşabilir. Beyin dokusunda bulunan hücrelerin kendini yenilemesi sırasında anormal bir durum söz konusu olur ve bu anormal hücreler son derece hızlı bir şekilde çoğalarak beyinde bir kitle haline gelirler. Hasarlı ve kontrolsüz bir şekilde bölünen ve kitle oluşturan bu yapılara beyin tümörü adı verilmektedir. Beyin tümörü her yaş grubunda ve her cinsiyette insanda görülebilmektedir. Beyinde oluşan bu tümörler kafatasının içerisinde bir basınç yaratır ve bu kişilerin sağlığını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle beyin tümörü oluşumu veya ilerlemesi sırasında kişiler bazı belirtilerden beyninin içinde tümör olup olmadığı teşhisine varabilir.

Beyin tümörü tedavisinde son gelişmeler de daha çok kişilerin tanı olanaklarını arttıran çalışmalar içermektedir. Çünkü beyin tümörü tedavisine ulaşabilmek için ilk önce beyinde bulunan kitlenin teşhis edilmesi son derece önem arz etmektedir. Özellikle beyin tümörünün yapısı ve konumu tedavi uygulanması için gerekli bilgilerdir. Beyin tümörünün belirtilerinden birisi uykusuzluk ve halsizliktir. Ayrıca kişilerin baş bölgesinde yoğun sancılar gözlenir. Beyin tümörünün bölgesine ve büyüklüğüne göre kişilerin bazı duyu organlarında hasarlar ve aksamalarda gözlenmektedir. Bu gibi belirtilere sahip kişilerin acilen bir doktora görünmesi ve muayene olması önem taşır. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kişilerin beyin tümörünün nerede olduğu ve ne kadar büyüklükte olduğu özel cihazlarla tespit edilmektedir. Eğer beyin tümörü rahatlıkla çıkarılabilecek bir yerdeyse ufak bir cerrahi müdahale ile beyin tümörü tedavisi yapılabilmektedir. Öte yandan beyin tümörünün yapısı büyük ve hasarı fazla olacak bir bölgede ise ilk önce tümörün küçültülmesi hedeflenir. Beyinde oluşan tüm tümörler kötü huylu olarak değerlendirilmektedir. Beyin tümörü tedavisinde son gelişmeler için yapılan çalışmalar kişilerin ilaç ve radyoterapi ile de iyileşebileceğini göstermiştir. Kişiler ameliyatı hazırlamak için uygun koşulların sağlanması ve tümörün net olarak saptanması önem taşır. Yeni gelişmeler ve son sistemler ile teknoloji uyumu göz ardı edilemez. Beyin tümör tedavisinde son gelişmeler için tasarlanan teknolojik aletler ile Doktorlar daha rahat ve risksiz beyin tümörü ameliyatı gerçekleştirebilmektedir. Bu ameliyatlar neticesinde beyinden çıkarılan kitlenin hem beyin basıncını düşürmesi hem de kişilerin hayatsal fonksiyonlarını riske atmaması beklenir. Tüm bu gelişmeler için teknolojiyi kullanmak ve doktorların tecrübesi de büyük bir önem taşır.

Beyin tümör tedavisinde son gelişmeler için yapılan birçok araştırma bitkisel yöntemlerin de faydalı olduğunu gözler önüne sermiştir. Örneğin papatya ve rezene çayı içerek daha sağlıklı bir uyku uyuyan kişilerde beyin tümörü oluşumunun daha az olduğu gözlenmiştir. Öte yandan bazı bitkisel yöntemler ile de kişiler hastalıkları süresi boyunca daha az ağrı çeker ve daha rahat uyku uyuyabilirler. tüm bu tedavi yöntemleri kıyaslanırken kişilerin yaş ve cinsiyeti öte yandan alerjilerinin olup olmadığı da kararlaştırılmalıdır. Sizler de böyle Bir şüpheye sahipseniz muhakkak belirli aralıklarla beyin cerrahisine gidip muayene olmanız da fayda vardır. Tıp dünyasında beyin tümörü tedavisinde son gelişmeler kapsamında birçok kongre ve sempozyumda düzenlenerek dünya çapında birçok farklı bilgi bir araya gelmektedir. Hala daha birçok ilacın Faz çalışmaları sürdürülmektedir. Yakın bir gelecekte de artık kanser hücrelerinin hızla büyümesi durdurularak kanser tedavilerinde büyük bir yol kat edilmiş olacaktır.


19-08-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı