Akciğer Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemleri


Halk arasında sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan birisi de kanserdir. Kanser bir organın veya dokunun yapısını oluşturan hücrelerin kontrolsüz ve hasarlı olarak bölünüp çoğalmasıyla meydana gelen kötü huylu tümörlere verilen isimdir. Bu kontrolsüz çoğalma sonucunda bazı insanlarda iyi huylu tümör bazılarında ise kötü huylu tümör oluşumu gözlenmektedir. Kötü huylu tümörler kanser hastalığına sebep olmaktadır. Günümüzde de en çok rastlanan kanser çeşitlerinden birisi de akciğer kanseridir. Akciğer kanserine yakalanmanın pek çok farklı sebebi olmaktadır. Kişilerin genetik öyküsünün yanı sıra alkol ve sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar da akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Özellikle solunum yollarına zarar verecek işlerle ilgili fabrika veya herhangi bir kuruluşta çalışan kişilerde de akciğer kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğu görülmüştür. Akciğer kanserine yakalanmamak için kişilerin solunum yollarını koruması ve düzenli beslenmesi önem taşır. Akciğer kanserinin en belirgin özelliği de inatçı öksürükler ve ağrılar olarak bilinmektedir. Özellikle kişilerde aşırı yorgunluk hissi ve sürekli uyku hali de gözlenmektedir. Bu tip belirtilerde muhakkak bir doktora görünmekte fayda var olacaktır.

Akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemleri araştırmaları sürmektedir. Akciğer kanseri kadınlarda ve erkeklerde görülebilen en önemli ve tehlikeli kanserlerden birisidir. Bu hastalığa bağlı ölümler de günümüzde oldukça fazla sayılara ulaşmıştır. Bu nedenle akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemleri araştırmaları her geçen gün önem kazanmıştır. Yapılan araştırmalara göre akciğer kanserinin artma sebeplerinden birisi de hava kirliliğidir. Sanayileşme, hava kirliliğine bağlı insanların şehir yaşamına alışmaları ve birçok sebep akciğer organına zarar veren zehirli gazların solunma riskini arttırmıştır. Her geçen gün daha da zarar gören akciğer organı bir süre sonra hasarlı hücrelerini çoğaltarak kansere sebep olmaktadır. Akciğer kanserine yeni tedavi yöntemleri araştırılırken akciğer kanserinin sebepleri de bir o kadar önemlidir. Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi ve tıp alanının entegrasyonu sonucunda akciğer kanseri için eskisinden daha kolay ve daha etkili tedavi yöntemleri bulunmuştur. Akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemleri arasında adoptif hücre tedavisi de sıklıkla uygulanmaya başlamıştır. Bu yeni adoptif hücre tedavisinde kanser hücresinin bağışıklığı sağlayan hücreler tarafından tanınmışlığını arttırılır ve genetik materyaller yerleştirilerek laboratuvar ortamında bu bağışıklığı sağlayan hücreler çoğaltılır. Bu sayede kanseri yenebilecek ve bağışıklığı güçlendirecek olan hücrelerin sayısı arttırılmış olur ve vücut kendi mücadelesini daha etkili bir şekilde sürdürür. Akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemleri arasında kişilere özgü aşılarda geliştirilmeye başlanmıştır. Aşıların içine konabilecek olan ve sadece kanser hücrelerini tanıması sağlanan antijenler bağışıklık sistemine dahil edilerek kanserli hücreleri kısa sürede yok olmasını sağlayacaklardır. Bilim dünyası şu anda bu aşıların faz1 ve faz2 çalışmalarını devam ettirmektedir.

Tüm yeni tedavi yöntemlerine ek olarak kişilere uygulanan yeni tedavi yöntemlerinden birisi de bitkisel yöntemlerdir. Genellikle iyileştiriciden çok tedavinin etkinliğini arttıran bitkisel yöntemler ile akciğer kanserinin etkinliği azaltılabilmektedir. Bazı kişilerde sadece bu yöntem de iyileşmeyi arttırmaktadır. Hatta kanserin daha ilk evrelerinde bu sayede iyileşen insanlar vardır. Bazı akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemleri araştırılırken bağışıklığın güçlenmesi için yeni ilaçlar üretilmiştir. Tedavinin daha iyi nüfus etmesi ve etkili olması için alınan ilaç ve radyoterapinin muhakkak işlevselliğini koruması gereklidir. Bu süreçte uzman doktor ve araştırmacılar, bağışıklıktan sorumlu hücrelerin daha da çoğalmasını tetikleyen ilaç ve tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Akciğer kanserini yenmek için ve ölümlerin azalması için uzmanların ve araştırmacıların çalışmaları devam etmektedir.

 


16-08-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı