4. Evre Akciğer Kanseri Bitkisel Tedavi


Kanser, kontrolsüz hasarlı hücre bölünmesi olarak bilinir. Akciğer kanseri de organda bulunan hücrelerin hasarlı çoğalması ve sonucunda da kanser hastalığını tetiklemesi anlamına gelir. Akciğer organının vücudumuzda çok önemli bir görevi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de herkesin bildiği üzere nefes alıp verme fonksiyonunda görevli olmasıdır. Havada bulunan oksijen elementini nefes alma esnasında vücuda depolayarak gerekli oksijenin tüm vücuda taşınmasında aktif rol oynar. Bu nedenle akciğer sağlığını korumak ve dikkat etmek önemlidir. Özellikle günümüzde etkisini gösteren Covid-19 salgını sebebiyle akciğer sağlığı daha büyük önem kazanmıştır.

Akciğer sağlımızı korumak için gerekli besinleri düzenli ve yeterli miktarda tüketirsek büyük ölçüde sağlığımızı da korumuş hatta iyileştirmiş oluruz. Bu gibi takviye edici gıdalar akciğer sağlığının yanı sıra vücudun diğer organlarında da kötü huylu tümör oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir. Hemen hemen tüm yemeklere ve salatalara katılan sarımsak, geçmişten günümüze kadar herkesin kullandığı, antioksidan özelliği yüksek ve faydalı bir besindir. Sarımsak içerisinde barındırdığı bileşen sayesinde akciğer organının temizlenmesine katkı sağlar. Bu sayede akciğer kaynaklı hastalıkların daha hızlı iyileştiği görülmektedir. Ayrıca akciğer kanserini önleyici bir etkiye de sahiptir.

Bir diğer akciğer kanserini engelleyici bitkilerden birisi de zencefildir. Zencefil hem tatlılara konan hem de çay olarak tüketilen doğal şifalı bir besindir. Akciğer sağlığına faydalı bu besin, organ içerindeki toksinleri temizler. Hem göz sağlığı hem de akciğer sağlığı için oldukça faydalı bu besin birçok vitamini içermektedir. Bu özelliği ile akciğer kanserini de önlemeye yardımcı olur. Akciğer kanserini önleyici ve tedavi desteği etkisine sahip diğer bir besin de üzümdür. Üzüm ve içerisindeki çekirdekler antioksidan bileşenleri ile akciğerdeki zararlı toksinlerin atılmasında görevlidir. Keçi boynuzu katı olarak veya pekmez olarak tüketilebilen, akciğer organına faydalı mucizevi bir besindir. Toksinlerin depolanmasını önleyerek hastalıklardan korur. 4. evre akciğer kanseri bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanılabilecek kekik hem yabani hem de sera mamulü olarak yetişen doğan şifa kaynağı bir besindir. Özellikle öksüren ve üst solunum yolu hastalığı geçiren kişilerde akciğer sağlığına faydalı besinler arasında önerilir.

Akciğer kanserinin bilinen ve en sık rastlanan belirtisi kesintisiz öksürüklerdir. Öksürüğe ek olarak göğüste beliren sancı, nefes darlığı, ateş yükselmesi, ses tellerinin kısılması, yüz ve boyunda şişme, omuz ve kollarda şiddetli ağrı, sırt ağrısı, gibi bulgular da akciğer kanseri belirtileridir.

Kanser hastalığının evreleri bulunur. Bu evrelerden ilki 1. evre akciğer kanseri olarak bilinir. Kanser hücreleri eğer akciğerin içerisinde büyüyorsa 1. evrededir. Kanser hücreleri bunun dışında lenflere de sıçramış ise 2. Evre olarak teşhis konulmaktadır. Eğer ciğerlerin arasındaki boşlukta bir yayılım söz konusu ise 3. evredir ve artık buradan da tüm organlara sıçramış ise 4. evre olarak tanımlanmaktadır. 4. evre akciğer kanseri bitkisel tedavi sürecini merak eden kişiler doktora danışarak kendileri için uygun bitkisel çözümleri kullanmaya başlayabilirler.

Bitkisel terapi yöntemleri, 4. evre akciğer kanseri bitkisel tedavi süreçlerini destekleyen ve etkinliğini arttıran yöntemlerdir. Genellikle şifalı olduğu bilinen bitkilerin çayları tüketilebileceği gibi gıda olarak da yenebilmektedirler. Burada bitkilerin en önemli görevi, hücre yenilenmesini arttırmak ve ilaçların hasar verdiği immün sistemi kuvvetlendirmektir. Yapılan çoğu araştırmaya göre reishi mantarı, zerdeçal ve kırmızı meyvelerin kansere iyi geldiği saptanmıştır. 4. evre akciğer kanseri bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayan hastaların daha iyiye gittikleri ve hastalığın etkilerinin hissedilmesini azalttığı gözlenmiştir.

 


04-08-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı