10 Adımda Kanserden Korunmanın Yolları


Çağımızın hastalığı olarak bilinen kanser tüm dünyada pek çok kişinin mücadele ettiği ve oldukça zor bir tedavi süreci bulunan hastalıklar arasında yer alıyor. Her geçen gün insan hayatında biraz daha etkili olmaya başlayan kanserden korunmak elbette mümkün. Peki kanserden korunmanın yolları nedir? 

Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir? 

1. Radyasyon Bulunan Ortamlardan Kaçının
Teknoloji çağı olan günümüzde olmazsa olmazlar haline gelen pek çok elektronik cihaz radyasyon yayıyor. Bu doğrultuda telefon ve kablosuz internet kullanımı azaltılabilir. Manyetik etkisi bulunan alanlardan uzak durmak da oldukça önemli. 

2. Sigarayı Hayatınızdan Çıkarın
Kansere olan etkisi kanıtlanmış olan tütünlü ürünlerden uzak durmak da kansere yakalanma riskini en alt seviyeye indiriyor. Alkol tüketimi de sigara gibi gırtlak ve karaciğer kanserini tetikliyor. 

3. Doğru Beslenmeye Önem Verin
Kanser riskini arttıran en önemli faktörlerden biri beslenme olmak ile birlikte özellikle az pişmiş et gibi ürünlerin fazla tüketilmesi kansere davetiye çıkarıyor. Bunun yanı sıra sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek önemli. Hayvansal yağların da kontrollü tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca vücut direncini artıracak doğal bitki ekstraktlarından da yararlanabilmeniz mümkün. 


4. Plastik Pet Şişe ve Bardakları Kullanmayın
Plastik bardak, kaşık ya da şişeler kimyasal özelliğe sahip olduklarından bu ürünler yerine cam şişeler tercih edilmeli.

5. Cildinizi Tanıyın
Ciltte zaman zaman görülen benler kanser belirtisi olabiliyor. Ciltte gözlenen değişikliklerin takip edilmesi özellikle erken tanı için önemlidir.

6. Güneş Işınlarında Korunun
Kanserden korunmanın yolları arasında; dikkat etmeniz gereken bir başka faktör de güneş ışınları. Güneşin zararlı ışınları cilt kanserini tetiklediği için güneş ışınlarına mümkün olduğunca az maruz kalmak gerekiyor. Özellikle koruyucu ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor.

7. Spor Yapın
Zinde bir vücut için spor her zaman önemli. Özellikle bazı kanser türlerinin hareketsizlikte oluştuğu düşünülürse hareketli yaşam kanserden korunmanın yanı sıra dinç bir beden için de önemlidir.

8. Kilo Artışlarına Dikkat
Kilo dengesini muhafaza etmek kişileri yumurtalık, prostat ya da mide kanserlerinden korur.

9. Düzenli Kontrol
Kanser riskinin her zaman olduğu düşünülerek belli aralıklar ile özellikle 40 yaş üzerindeki kişilerin kontrollerini yaptırmaları hastalığı erken fark etmek açısından önemlidir. 

10. Aile Geçmişi Önemli
Kanser riski taşıyan grupların başında aile geçmişinde kanser görülen kişiler olduğu için aile öyküsü araştırılmalı. Ayrıca günlük hayatta stresten de mümkün olduğunca kaçınmaya gözen gösterilmeli


15-01-2022
Destek Tedavi Danışma Hattı