Kolesterol Sorunu Olanlar Okumalı

Kolesterol (Kolesterin), tüm insan ve hayvanların hücre zarlarında bulunan ve kan sıvısı içinde taşınan bir sterol ( steroid alkol bileşimi ) dür. Kolesterol, çok daha düşük oranlarda bitkilerde de bulunur. Özellikle hayvansal gıdalarla vücuda alınan kolesterolün önemli bir kısmı da vücut tarafından üretilir. Her vücut hücresinde bulunmakla birlikte, imal edildiği organ ve dokularda, örneğin; karaciğer,omurilik  ve beyinde çok daha yüksek oranlarda bulunur. Kolesterol, üreme hormonları (testosteron,östrojen,progesteron ) yapımında, D vitamini yapımında ve yağları sindiren safra asitlerinin üretiminde gereklidir.

Ayrıca kolesterol, hücre zarlarının yapım ve bakımı için gereklidir. Kolesterol içeren hücre zarları daha geniş sıcaklık aralığında stabilitilerini korur ve böylece hücreye yararlı ve zararlı maddelerin giriş ve çıkışları düzenli olarak devam eder.

Kolesterol, bir tür “yağ” dır ve bilindiği gibi yağlar suda erimezler. Kolesterol de bu özelliği ile su yapısındaki kan içinde de eriyemez. Bu nedenle kolesterol moleküllerinin kan içinde taşınması, Lipoproteinlere bağlanarak kanda çözünmeleri ile gerçekleşir.

Kolesterol Çeşitleri

Lipoprotein’ler, düşük yoğunluklu (LDL ve ULDL)yüksek yoğunluklu  (HDL) ve trigliserid’ler olarak üç çeşittir.

LDL – VLDL Kolesterol: Düşük yoğunluklu kolesterollerdir. Popüler anlamda “kötü” kolesterol olarak da bilinirler. Bunlar, hayvansal yağ orjinli olup en çok sakatat, yağlı et ve et ürünleri, yumurta sarısı, tereyağ, kabuklu deniz ürünleri, krema vs. de bulunurlar. Bu tür ürünlerin sıkça yenilmesi ,alkol alım ve hareketsiz yaşam kandaki düzeylerini önemli ölçüde arttırır. Kan sıvısı içindeki görevleri, barsaktan emilen yağların yağ depolanma naklini sağlamak olup, görev yaptıkları kan damarları içinde bulunan kendilerine özel almaçlara (reseptörler) bağlanarak kolesterolün damar içinde birikimine, yani damar daralması ve sertliğine neden olurlar.

HDL Kolesterol: Yüksek yoğunluklu kolesteroldür. Popüler anlamda “iyi” kolesterol olarak bilinir. Vücudun enerji ihtiyacı doğduğunda yağ depolarında trigliserid olarak saklanan kolesterolü, depolardan mobilize ederek harcanacağı organa taşır ve böylece “yanmasını” temin eder.

Bahsi geçen yüksek kolesterol içeren gıdalardan, alkol almaktan ve hareketsiz bir yaşamdan kaçınarak yüksek kolesterol düzeylerinden kurtulabilirsiniz.

Kolesterol, vücutta karaciğer tarafından üretildiği gibi, yediğimiz gıdalardan fazlaca alındığı zaman kan düzeyleri yükselir ve bu kronik bir hal alınca atardamarların iç yüzlerinde birikerek aterom plakları ve damar sertleşmesine sebep olur. Aterom plakları atardamardan kan geçisini zorlaştırarak beslediği beyin ve kalp gibi hayati organların az beslenmesine ve devamında ölümcül olabilecek hastalıklarına ayrıca, damar sertliğinin erken belirtilerinden olan hipertansiyona yol açar.

Yüksek Kolesetrol

Kolesterol yüksekliği, öncelikle kolesterolün vücut tarafından imal edilen bölümünün miktarına bağlıdır. Bunun yanın da ırsi (genetik) nedenli, Tiroid tembelliği (hipertiroidi) ve böbrek yetmezliğine bağlı olarak da kolesterol yüksekliği  (hiperkolseterolemi) gelişebilir. Nedeni ne olursa olsun, kolesterol yüksekliği vücut sağlığımız açısından üzerinde önemle durulması, tedavisi ve sonuçları dikkatle izlenmesi gerek bir olgudur.

Özellikle batı toplumları ve toplumumuzda da artan refah düzeyleri her cins et ve et ürünü, st ve süt ürünleri ,kabuklu deniz ürünleri, sakatat, tereyağı,kızartma yiyecekler vs tüketimlerinde önemli artışlara neden olmuş. Bu durum başta genç nüfus olmak üzere tüm toplumun sağlığını kötü yönde etkilemiştir. Bu gelişme batı toplumlarında erken algılanmış ve ilaç endüstrisini ilaç üretmeye zorlamış, sonuçta yaygın olarak kullanılan kolesterol düşürücü statin’ler bulunarak çeşitli isimler altında piyasaya çıkarılmıştır. Ancak, ciddi yan etkileri olabilen bu ilaçlara hastaların bir kısmı tepki göstermiş ve yan etkileri olmayan bitkisel ilaçlara yönelmişlerdir.