Kırk Kilit (Equisetumarvense)

Kırk kilit genel olarak çözücü ve temizleyici gücü ile tanınır. Böbrek hastalıkları tedavisinde, idrar yolları tedavisinde ve vücutta istenmeyen toksik maddelerin atılıp uzaklaştırılmasında yardımcıdır. İçeriğindeki en önemli etkin madde silisli asitlerdir. Ve dalaktaki akyuvar üretimini uyararak vücut direncini artırır. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarla ilgili açıklamalar aşağıda belirtilmiştir. Bu bitkilerin silisyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından çok zengin olduğunu ve bunların böbrek fonksiyonlarını düzenleyici etkileri olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca bu mineraller kıkırdak hastalıklarının önlenmesinde, kas kirişi ve kemiklerde de koruyucudur.

Polonya’da yapılan çalışmada AAS tekniği ile kırık kilit içerdiği kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır miktarı incelenmiş, çok yüksek oranda bu mineralleri ihtiva ettiği açıklanmıştır. Bu mineraller kan ve böbreklerin işlevlerini düzenlemektedir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Kırk Kilit’in Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Sırbistan’da Vojvodina onkoloji enstitüsünde kırk kilit üzerinde yapılan bir çalışmada kırk kilit antioksidatif ve anti-proliferative etkiler, incelenmiştir. Uygulanan metotlar sonucu yapılan incelemelerde serbest radikal peroksidasyonunu azaltarak hücreyi radikal hasarından koruduğu böylece anti-oksidan etkisi olduğu belirtilmiştir. Uygun dozlarda alındığında bu lipid alındığında bu lipid peroksit radikalleri temizlediği ve bu sayede sağlıklı hücreleri kansere karşı koruduğu belirlenmiştir.

İran’da Urmia Üniversitesinde streptozotocin ile indüklenmiş diyabetik pankreas bet hücreleri üzerinde yapılan bir çalışmada kırk kilit anti-diyabetik aktivitesi incelenmiştir. Kırk kilit uygulandığında kan glikoz seviyesinin düştüğü gözlenmiştir. Güney Kore’de biyoloji ve biyoteknoloji Üniversitesinde kırk kilit hepatit türlerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, kırk kilitin yapısında bulunan onitin, onitin-9-O-glucoside, flavon, apigenin, luteolin, kaempferol vb etkin maddelerin hepatit hastalarında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Brezilya’da yapılan bir çalışmada kırk kilit antinociceptive (ağrı iletimini hafifletici) ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özellikleri incelenmiş ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi gözlenmiştir.

 

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın