Kırkkilit Nedir, Ne İşe Yarar?

Birinci yüzyılda yaşamış Yunan doktor Pedanios Dioscurides tarafından önce kan durdurucu özelliği saptanmış, çok sonraları ise 1800′ li yılların ortalarında, Alman rahip Sebastian Kneipp, bitkinin özelliklerini açıklayarak aktüel hale getirmiştir. S. Kneipp, kırkkilit bitkisini iyileşmeyen yaralarda, romatizmal hastalıklarda ve gut hastalığında kullanmıştır.

Etken maddeleri başta terapi etkinliği ile tanınan antioksidanlardan olan flavonoidler, saponinler, glikozidler, karbonik ve potasyum asitlerdir. İçeriğindeki maddeler bitkinin antibakteriyel, antiinflamatuar, diüretik özellikleri ile böbrek ve idrar yolu infeksiyonlarında, iyi huylu prostat büyümelerinde başarı ile kullanılmasını sağlamaktadırlar. Diğer taraftan, metabolizmayı canlandırıcı, kanlanmayı arttırıcı özellikleri mevcuttur.

Kan durdurucu özelliği belirtildiği gibi ilk kullanım nedeni olmuştur. İçeriğindeki silis asidi, vücuttaki bağ dokusunu güçlendirir ve sıkılaştırır. Böylelikle yaşlılıktaki cilt sarkmalarına karşı etkili olur.

Yapılan klinik çalışmalar, gece idrar kaçırmaları, eklem yastığı iltihapları (bursit), tiroid bezi büyümeleri (guatr), konjestif, kalp yetmezliğinin sebep olduğu kan dolaşımı yetmezliklerinde anlamlı iyileştirici etkileri olduğunu göstermiştir.

Staz dermatitte kol ve bacak ülserlerinde, kapanmayan yaralarda, civan perçemi bitkisiyle birlikte haricen uygulandığında yaraları iyileştirdiği gözlenmiştir. Dahili tüm kanamalı durumlarda kan kesici ve yara tedavi edici özelliği ile kullanılabilmektedir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın