Keçiboynuzu (Ceratonia Siliqua)

Ceratonia sözcüğünün, meyvelerinin biçimi yüzünden Yunanca boynuzcuk anlamındaki “keration” sözcüğü kökenli olduğu ileri sürülmektedir. Siliqua sözcüğü ise, Latince çakıl taşı anlamındaki “silicis” sözcüğü kökenlidir.

Türkiye’de Harnup, Ballıbaba, Hannip, Kaluş, Ballıboynuz gibi isimlerle de bilinmektedir.

Ana vatanının Suriye olduğu sanılmaktadır. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde ve ülkemizde Dalaman, Silifke arası bölgelerde yetişmektedir.

5-10 m boyunda, kışın yapraklarını dökmeyen, yaz aylarında yeşil renkli çiçekler açan, siyah boynuz şeklinde meyvelere sahip bir ağaçtır.

İshale iyi gelmektedir. İdrar artırıcı özelliği vardır. Keçiboynuzunun en önemli faydası nefes darlığı, alerjik astım, akciğer hastalıkları ve öksürük tedavisidir.  Balgam söktürücüdür. Akciğer kanserine tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuda kuvvet verir, enerji sağlar. Yaşlılıktan kaynaklanan bedeni sorunları giderir. Kan yapıcı özelliği vardır. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Vücutta bulunan radyasyonu atma özelliği bulunur. Mide, bağırsak ve tüm sindirim sistemi sorunlarında şifa kaynağıdır. Kurt ve tenya dökme özelliği bulunur. İktidarsızlığa karşı mükemmeldir. Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı etkisi vardır. Karaciğeri toksinlerden arındırıcıdır. Kalp çarpıntılarına şifadır.

Tıbbi Nitelikleri: Balgam söktürücü, idrar artırıcı, kan yapıcı, kuvvet ve enerji verici, solunum hastalıklarını tedavi edici, sindirim sorunlarını giderici, antioksidan, cinsel güç artırıcı.

 

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın