Kanserle Mücadele’de Zerdeçal

Her insan kanser olma riski ile karşı karşıyadır. Hatta her gün mikro düzeyde kanser hücreleri insan bedeninde gelişiyor ama bağışıklık sistemimiz tarafından bertaraf ediliyor. Birçok insanın yaşamı boyunca ya da birkaç kez farkında olmadan kanser olduğu ve iyileştiği de araştırmalar tarafından kabul edilmektedir. Kanser hastalığının insanların üzerinde dalga dalga geldiği ve geleceğin kabusu olacağı düşünülmektedir.

Kanserin Düşmanı Zerdeçal

Zerdeçalın etken maddesi curcumin ‘in kanser olma eğilimli hücrelere tesir ederek, telomeraz aktivitesini azaltarak engellediği ve kanserleşmeyi durdurduğu tespit edilmiştir. Artık kanserden korunmada birinci özellikli curcumin tüketiminin rolü vardır. Çünkü curcumin antikanserojen ajan olarak nitelendirilmiştir.

Zerdeçalın içindeki ‘curcumin’ maddesi kanserli hücreleri öldürüyor. Bilim adamları hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın yemek borusu kanserine karşı savaştığı ortaya çıkardı.

Bilim adamları, kör sosunun da içinde bulunan zerdeçal baharatının kanser hücrelerini öldürdüğünü ortaya çıkardı. Zerdeçalın içinde bulunan ‘curcumin’ adlı madde bugüne kadar kireçlenme ve bunama gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyordu. Ancak İrlanda’da bulunan Cork Kanser Araştırma Merkezi ‘nin son dönemde yaptığı bir araştırmada bu maddenin laboratuar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğü ortaya çıktı.

24 saat içinde öldürüyor…

Dr. Sharon McKenna ve ekibi, yaptıkları araştırmada curcumin adlı etken maddenin 24 saat içinde kanser hücrelerini öldürmeye başladığını belirlerken, bu keşfin yeni tedavi zerdecalyöntemlerine kapı aralayabileceğini belirttiler. İngiltere Kanser Araştırma Merkezi’nden Dr. Lesley Walker ‘da yemek borusu kanserlerinin son yıllarda artış gösteren obezite ve reflü vakalarına bağlı olarak yaygınlaştığını belirtti. Dr. Lesley Walker, McKenna ve ekibinin yaptığı buluşun bu hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilecek önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bir onkoloji uzmanı ise, zerdeçalın dünyada kanserle mücadelede etkisi ispat edilmiş en önemli bitki olduğuna dikkati çekti. Zerdeçal’ın antitümöral bir ajan olduğu kabul edildi.

Not : Dünyada yapılan tüm araştırmalar zerdeçal tozu üzerine değil sıvı ekstresi üzerine yapılmıştır. Artık ülkemizde eczanelerde de bulunmaktadır.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın