Kanser Nedir? Kanserlerin Bu Kadar Hızlı Artmasının Nedenleri

Vücudumuzda üretilen, hem bize ait hem de bize yabancı olan, aslında bizim beslediğimiz, dokuları istila eden, anormal hücre çoğalması ile birlikte giden bir hastalık türüdür. Dünyada ortalama dört kişiden biri kansere yakalanıyor. Dünyada her 3 saniyede bir kadın meme kanseri olduğunu öğreniyor. Amerika’da her yıl 1 milyon kişi kanser olduğunu öğreniyor. Tüm dünyada her yıl 8 milyona yakın kişi kanser nedeniyle hayatını kaybediyor.

Kanser Latince’de yengeç demektir. Bir yengecin bacakları ile etrafa uzanmasına ve bacaklarını bir şeye geçirdiğinde kolay bırakmaması ile yengeçe benzetilmiştir. Kanser tek bir hücrenin büyüme bozukluğundan ve davranış bozukluğundan ortaya çıkıyor. Bir hücreden kaynaklanan bu davranış bozukluğunun bedelini, önce o hücrenin köken aldığı doku ve organ, sonra uzaktaki başka organlar ve en sonunda da tüm beden ödeyebiliyor.

Kanserlerin bu kadar hızlı artmasının nedenleri; sigara, hava, su, toprak.. Yani çevresel faktörler kanserin bu kadar yatkın olmasında oldukça etkili. Gelişmiş ülkeler kanserden korunmak için , tüm araçlarının 2025 yılına kadar elektrikli olmasını sağlayacak. Tüm besinler organiğe çevriliyor. Organik besinlerin dışında zirai ilaç denilen pestisit ve herbisit gibi böcek ilaçlarına yüksek oranda vergi getirerek bunların kullanımını mümkün olduğu kadar azaltıyorlar.

Çocuk yaşta doğru beslenmenin önemini kavramak oldukça etkilidir. Eğer çocuklarda bebeklikten hatta anne karnından itibaren organik beslenme sağlanırsa %60 oranında kanserden korur, ama 20 yaşından sonra başlanırsa yani bebek ve çocuklukta kanserojen maddeler içeren yiyeceklerle beslenip ondan sonra organik içeren beslenmeye dönülürse kanserden korunma %20’ye düşer.

Arzu YAMANEL

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı – Fitoterapist

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın