Kanser, Hastalıklardan Oluşan Bir Koleksiyondur

Kanser, ilgili hastalıklardan oluşan bir koleksiyona verilen isimdir. Tüm kanser türlerinde, vücudun hücrelerinden bazıları durmadan bölünmeye başlar ve çevre dokulara yayılır.

Kanser, neredeyse her yerde, trilyonlarca hücreden oluşan insan vücudunda başlar. Normal olarak, insan hücreleri vücut büyüdükçe ve bölünerek ,vücut onlara ihtiyaç duydukça yeni hücreler oluştururlar. Hücreler yaşlandıklarında ya da hasar gördükçe ölürler ve yerini yeni hücreler alır.

Ancak kanser geliştikçe, bu düzenli süreç bozulur. Hücreler giderek anormal hale geldiğinde, eski veya hasar görmüş hücreler hayatta kalırlar ve ihtiyaç duyulmadığında yeni hücreler oluşur. Bu fazladan hücreler durdurulmadan bölünebilir ve tümörler adı verilen büyüme oluştururlar.

Birçok kanser katı doku kitleleri olan katı tümörleri oluşturur. Lösemiler gibi kandaki kanserler genelde katı tümörler oluşturmazlar.

Kanser ve Alternatif tedaviler üzerine yazılmış diğer makaleleri okumak için tıklayın.

Kanserli Tümörler Kötü Huyludur

Kanserli tümörler habis (kötü huylu) olup, yakın dokulara yayılır veya istila edebilirler. Buna ek olarak, bu tümörler büyüdükçe, bazı kanser hücreleri ayrılır ve kan ya da lenf sistemi yoluyla vücudun uzak yerlerine yolculuk ederler (metastaz) ve orijinal tümörden uzakta yeni tümörler oluştururlar.

Habis tümörlerden farklı olarak, benign tümörler dokulara yayılmaz veya dokulara nüfuz etmez.Bununla birlikte benign tümörler bazen oldukça büyük olabilir.Vücudun başka yerindeki çoğu iyi huylu tümörden farklı olarak benign beyin tümörleri hayatı tehdit edebilir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın