Nörolojik Muaynede 3.5 cm Çapında Tümör Tespit Edildi

Merhaba Geçen yıl Haziran’da ufak unutkanlıklardan şüphelenip gittiğimiz nörolojik muayenede babamın beyninde 3,5 cm çapında bir tümör tespit edildi.

MR sonuçlarını İstanbul ve Türkiye’de en iyi olduğunu bildiğim 6 beyin cerrahı ile paylaştım ve hepsinin söylediği tek birşey vardı, hemen ameliyat!

Sonunda cidden beyin cerrahisi konusunda Türkiye’de en iyi ve dünyada da sayılı isimlerden biri olan bir profesör doktorda karar kıldık ve babam 24 Haziran 2008’de ameliyat oldu.

Tümör sağ temporal bölgede idi ve ameliyatın bu nedenle kolay olacağı söylenmişti.

Ama tabi her ameliyatta olan risklerden de bahsedildi. Yine de ameliyat sonrası karşılaşabileceklerimiz ve bunların süresi ile ilgili tam olarak bilgi sahibi olamamıştık. Bu nedenle ameliyat sonrası zorlu süreç başladı.

Ameliyat başarılı geçmiş ve kitle tamamen temizlenmişti, ama önce sol tarafta his kaybı ortaya çıktı ve geçici bir felç dönemi yaşadı. Sonra görme kaybı, koordinasyon problemleri arka arkaya baş gösterdi. Bu arada pataloji Anaplastik Astrositoma, Grade III olarak geldi.

Ameliyattan 1 ay sonra 6 haftalık konformal ışın tedavisi aldı. Işın tedavisine başladığında iki kişinin yardımıyla hareket edebiliyordu. Radyoterapinin yan etkilerini de öngörerek alternatif tedavi yöntemlerini araştırmaya başladım ve bu siteye rastladım.

Bu araştırmalar sırasında, Mersin’den, Muğla’dan, İstanbul’dan, Türkiye’nin dört bir köşesinden bir sürü isim karşıma çıktı.  Tıp doktoru olanlar, sadece herbalist olanlar, fitoterapistler vs. Kime güveneceğimize karar vermeden önce bilinçli bir hasta yakını olarak ciddi bir araştırma yaptım.

Bir kere sitenin içeriği, düzeni ve anlatılanların tutarlılığı önemli bir gösterge idi.

Sonra telefonla konuştuğum Adnan beyin uzmanlığının, konusu hakkında bilgi sahibi olduğunun izlenimini rahatlıkla edinebiliyordunuz.

Yakın çevremde bulunan ve samimiyetine inandığım birkaç doktor arkadaşımdan da sözü edilen bitkisel kürlerin içeriğini anlatarak görüş aldım.

En önemlisi bizim durumumuza benzeyen hasta yakınları ile görüştüm, elimdeki imkanlarla bu hastaların varlığını bulundukları illerde araştırttım vs.

Ve sonunda ailemle de görüşüp denemeye karar verdik.

Adnan bey en başından beri hep açıklayıcı ama baskı yapıp ısrarcı olmayan bir uslüp sergiledi.

Biz radyoterapi tedavisinden çok korkuyorduk ama yaptırmamanın sonuçlarından da aynı derecede korkuyorduk.

Bu süreçte bize önerileri oldu ama kesinlikle yaptırmayın gibi bir keskin tavırlı yaklaşım sergilemedi. Bu tutumu bende çok daha fazla güven uyandırdı.

Neticede biz kararımızı iki tedaviyi aynı anda yürütmek yönünde verdik.

Ve hatta radyoterapinin başladığı aynı gün XP Tonic’i de kullanmaya başladık.

Babam 74 yaşındaydı, ağır bir ameliyat geçirmişti, tutunarak ama çok yavaş yürümeye yeni başlamıştı. Ve onun bu durumu devam ederken biz bir de yan etkilerini herkesin bildiği radyoterapiye de başlamıştık.Hergün babamı ben götürüp getirdim tedaviye.

Onunla birlikte bu tedaviyi gören hastaların 6 hafta içerisinde günden güne nasıl zayıfladıklarını, ne gibi yan etkilerle ve sıkıntılarla karşılaştıklarını gördüm.

Oysa babam bu süreçte ışın gören bölgede saçlarının dökülmesi dışında hiçbir yan etkiyle karşılaşmadı. Radyoterapi öncesinde imzaladığım ve olası risklerden, yan etkilerden bahseden kağıdı ilk okuduğumda yaşadığım tedirginliği anlatmak mümkün değil. Ama çok şükür ki babam bu yan etkileri o dönemde yaşamadı.

Mart 2009 itibariyle ameliyatın üzerinden 9 ay, ışın tedavisinin üzerinden ise 7 ay kadar bir süre geçti.

Babamın Eylül 2008 ve Ocak 2009’da yapılan kontrol MR larında herhangi yeni bir kitleye rastlanmadı. Ocak ayındaki raporda artık ödem de kalmadığı söylendi. Ancak ameliyat nedeniyle sol trafında yaşadığı his kaybı ve denge problemi ne yazık ki devam ediyor. Ancak ameliyat nedeniyle yaşadığımız bu sıkıntıların yanı sıra mücadele etmek zorunda kalacağımız yeni bir tümör olmaması çok önemli bir şans. Ve ben bu şansı Adnan bey ve kanser deşifresi ekibinin tedavisinin sağladığını düşünüyorum.

Biz bitkisel tedavide 6.kürümüzü uygulamaya devam ediyoruz.

Kullanılması gayet kolay ürünler. Bu hastayı da psikolojik olarak rahatlatıyor.

Bitkisel tedavide pek çok isimle karşılaşabilirsiniz ama gerçekten güvenilirlik çok önemli.

Bu yüzden de iyi araştırma yapmak ve gönlünüz elvererek en önemlisi de inanarak bu yola çıkmak zorundasınız.

Bu nedenle hasta yakınlarının araştırma yaparken mutlaka daha önce fayda görmüş insanlarla iletişime geçmesi gerek.

Her hastanın ve her hastalığın seyrinin de farklı olduğunu unutmamak da lazım.

Tüm bu süreçte tanışma fırsatı da yakaladığım Adnan beyin pozitif yaklaşımı, her zaman sorularımıza yanıt alabiliyor olmamız ve gösterdiği samimiyet de bizim için önem taşıyordu.

Bizim umudumuz periyodik kontrollerde hep olumlu sonuçlar almak ve babamın ameliyatın olumsuz etkilerini giderek attığını ve yeniden kendine yetebilir hale geldiğini görmek.

Hasta yakını psikolojisini çok iyi biliyorum ve anlıyorum. Bu nedenle sorularınız için email bilgilerimi iletiyorum. Elimden geldiğince, uygun saatler de maillerini yanıtlamaya çalışacağımı da belirtmek isterim.

Tüm hastalara acil şifalar, hasta yakınlarına da güç ve sabır diliyorum.

Not: Babamın 13 Nisan 2009 tarihine ait son kontrol MR sonucu da temiz çıktı. Bu rapora göre ameliyatın üzerinden geçen 10 aya rağmen şu anda yeni bir kitle yok. Herkese sağlık diliyorum.

Bilge Sayın / İstanbul

 

salim sayın rapor

salim sayın rapor

salim sayın rapor

salim sayın rapor

Destek Başvuru Formu

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Doktorumuza sorun

Size yardımcı olabilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurup; sorunuzu ve hastalığınızın aşamasını doktorumuza bildirin. Mesajınızı alan doktorumuz; çok kısa bir süre içerisinde, sizinle iletişime geçecek. Hastalığınız hakkında detaylı bilgilendirileceksiniz.


#

Uzman Hekim Denetimi

Sağlığınız için uzman kontrolünde ilerlemelisiniz.

#

Kişiye Özel Destek

Form üzerinde iletmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda danışman hekimimiz sizinle iletişime geçip detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

#

Beslenme Programı

Uzmanlarımız tarafından dikkat edilmesi ve tüketilmesi gerekenler size özel planlanan beslenme programında belirtilecektir.

Destek Tedavi Danışma Hattı