Isırgan (Urtica dioica)

Yaprağın üzerine dokununca yakan ince tüylerle kaplı olduğunda, yakan anlamına gelen “urere” ve iki ev anlamına gelen, erkek ve dişi çiçeklerin ayrı bireylerde olması durumundan dolayı “dioica” kelimelerinden türemiştir.

Türkiye’de Dızlağan, Ağdalak ve Dikenli Isırgan gibi isimlerle de bilinir.

Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Asya ve Avrupa’da yaygın olarak yetişmektedir. Türkiye’de ormanlarda, kayalıklarda, akarsu kıyılarında yaygın olarak görülmektedir.

Bir yıllık, monoik ve otsu bir bitkidir. 15-20 cm’ye kadar boylanabilir. Karşılıklı, çapraz olarak dizilen yapraklar, açık yeşil renkli, saplı, dişli kenarlı, 2-4 cm uzunlukta, oval ya da kalp biçiminde ve yakıcı tüylüdür.

Genellikle kaynatılarak veya toz şeklinde tüketilir. Karaciğeri, mideyi göğsü temizler. İdrar söktürücü özelliği vardır. Kanı temizleme ve kanın pıhtılaştırma özelliği vardır. Boğaz ağrılarına ve her çeşit vereme iyi gelir.Egzamayı tedavi eder, baş ağrılarını geçirir, böbrek ve mesane kumunu temizler kabızlığın giderilmesinde faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, krampları, kusmayı ve halsizliği önler. Vücuttaki yabancı cisimleri dışarı atar, saç dökülmesine iyi gelir.

Tıbbi Nitelikleri: Ağrı giderici, idrar söktürücü, kan temizleyici, böbrek ve mesane kumlarını dökücü, gaz giderici.