Isırgan Otu (Urtica Diocia)

Günümüzde medikal ve alternatif tedavilerde çok değer bulan bir bitkidir. Genel olarak hormon dengeleyici, bozulan kan değerlerini düzenleyici, kan temizleyici, karaciğer bağlamlı hastalıklarda ve en fazla da doğal antibiyotik olarak kullanım alanı bulunmaktadır.

İrlanda’da Ulster Üniversitesinde ısırgan yaprağı geleneksel tedavilerde diyabet tedavisinde kullanılmasıyla ilgili bir araştırma yapılmış, bazı şeker kan glikozunu artırıcı maddeler kullanılmış ve kandaki şeker seviyesi yükseltilmiş ve Tip-2 diyabet hastalarında kullanılan ısırgan yaprağı anti-hyperglycemic etki gösterdiği belirtilmiştir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Isırgan Otu’nun Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Amerika’da California Üniversitesinde ise ısırgan yaprağı insülin, obezite, kan yağlarındaki artış, yüksek tansiyon ve oluşma ihtimali olan kalp-damar hastalıklarında etkili olduğu belirtilmiştir. Adet dönemlerinde ağrı ve sancı dönemlerinde, menstrual diğer problemlerde, androjen ve spironolakton seviyelerinin düzenlenmesinde, testosteron seviyesinin kontrol altında tutulmasıyla aşırı kıllanmanın önlenmesinde kullanılabilir olduğu belirtilmiştir.

Romatizma, ağrı dindirme, eklem ağrıları, anemi, yüksek ateş, böbrek, egzama gibi hastalıklarda da çok yaygın kullanımı vardır. Placebo etkisinde denenmiş olan prostat büyümesinde de önerilmektedir. İçeriğindeki histamin, serotonin ve acetylcholine sayesinde idrar söktürücü ve anti-histaminic özelliğe sahiptir.

Macaristan’da Budapeşte Üniversitesinde fare beyninde oluşturulan oksidatif stres üzerindeki ısırgan yaprağı etkileri gözlenmiş, beyinde oksidatif stres oluşumun ve beyin hücrelerini tahrip etmesini engellediği gözlenmiştir. Cerebellum ve ön beyinde yapılan ölçümlerde serbest radikal konsantrasyonunu düşürdüğü belirlenmiş olup sinirler üzerinde yatıştırıcı etkileri mevcuttur.

Serbest radikallerin DNA’yı tahrip etmesini önlemekte olup çok güçlü anti-oksidan ve anti-apoptotic  (hücre büzüşmesi) etkisi vardır. Beyin fonksiyonlarının korunması ve geliştirilmesinde çok değerli bir bitkidir. Isırgan yaprağı beyinde oluşan lezyonlar ve hafıza üseründeki etkileri incelendiğinde ise, beyinde oluşan hasarda veya sinir tahribatından kaynaklanan lezyonlarda da küçülme gözlendiği ve öğrenme gücünü artırdığı belirtilmiştir.

Erzurum Atatürk Üniversitesinde ısırgan yaprağı üzerine yapılan başka ir çalışmada ise, ısırgan yaprağının anti-oksidan, anti-mikrobiyal, anti-ülseratif ve ağrı kesici etkileri gözlenmiştir. Metal şelat aktivitesi, serbest metal tutuculuğu ve hidrojen peroksşt parçalama gücü test edilmiş, çok güçlü bir anti-oksidan kapasitesi olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında mikroorganizmalara karşı anti-mikrobiyal ve mide mukozasını ülserden koruyucu olduğu kaydedilmiştir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın