Hayıt Meyvesi (Vitex Aqnus – Castus Verbenaceae)

Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yüksek insülin seviyesi üzerindeki etkileri denenmiş ve reseptörleri aktive ederek, obesiteyi önleyici, anti-oksidan etki gösterdiği belirtilmiştir. Hayıt meyvesi gibi bitkilerin içeriğindeki etkin maddeler, glucose ve insilün metabolizmasını dengelemektedir.

İngiltere’de North Staffordshire Üniversitesi Hastanesinde yapılan bir araştırmada, hayıt meyvesi kadınlarda ki adet öncesi sendromlar üzerindeki hormon dengeleyici aktivitesi incelenmiş.

Adet öncesi gelişen fonksiyonlar psikolojik ve bedensel etkiler oluşturabilmektedir. Progesteron, östrojen gibi yumurta oluşumu sırasında aktivitesi değişen hormonlar bazı hassasiyetler yaratabilir.  Hayıt meyvesi bu hormonal sistemleri dengeleyerek, stres ve metabolik hassasiyetlere karşı daha hafif  bir dönem geçirilmesine yardımcı olur. Ayrıca yine adet öncesi dönemde oluşan ağrı, sancı, gibi durumlarda  da etkili olduğu bilinmektedir.

Menepoz dönemindeki kadınlarda ki hormonal düzensizlikten kaynaklı birçok problemlerde de hayıt meyvesi kullanımı tavsiye edilmektedir. Tam bir östrojen deposudur. Anti-oksidan kapasitesinin yüksek olmasıyla da kontrolsüz bölünmeye sebep olabilecek ve kanser hücrelerinin oluşumuna gidebilecek serbest radikallerin sönümlenmesinde etkilidir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Hayıt Meyvesi’nin Faydaları Üzerine Yapılan Araştırmalar

Almanya’da Goettingen Üniversitesi’nde hayıt meyvesi içeriğindeki flavonoidlerin hipotalamus, hipofız ve troid hormonları üzerindeki etkileri incelenmiş. Hormonlar üzerinde düzenleyici etkisi bulunduğu endokrin sistem ile bağlantılı durumlarda denenebileceği belirtilmektedir.

Hayıt meyvesi etkin maddeleri olan ascorbik asit ve a-tocopherollerin oksidatif stres karşısında göz retinası ve böbrekleri koruyucu etkisi anlaşılmış olup, ayrıca içerdiği C ve E vitaminleri ile de oksidatif  strese karşı savaşarak hücrelerin tahrip olmasını önlemektedir. GSH seviyesini kontrol altında tutmaktadır.