Hayıt Meyvesi Nedir, Ne işe yarar?

Bir Akdeniz kıyı şeridi bitkisidir. Etkin maddeleri uçucu yağlar, iridoid glikozitler, flavonoidler, diterpenoidler, polifenol ve tanenlerdir. Halk tababetinde meyvalarının idrar söktürücü, ödem çözücü (diüretik), gaz söktürücü (karminatif) ve sakinleştirici etkileri ile kullanıldığı bilinir. İçeriğindeki zengin etken maddeler nedeni ile ayrıca emziren annelerde süt yetmezliği durumunda, adet düzensizliklerinde, kısırlık, rahim ve yumurtalık ağrılarında, prostat iltihaplarında kullanılmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu yeni ve güvenilir kullanım alanları gösterilmiştir. Bitki, İngiliz Farmakopesi’ nde hormonal modülatör olarak tanımlanmaktadır. Etkili maddeleri, peptit bir hormon olan prolaktin salgısını in vitro ve in vivo olarak baskılarlar (Upton, 2001; Winterhoff, 1998; Wuttke ve Ark., 1995; Milenicz ve Ark., 1993.) ve beyin ile hipofiz bezi üzerine etki ederek progesteron ve lutein hormonu (LH) düzeylerini yükseltir.

Buna ek olarak ”Opioid Almaçlar” üzerine etkileri ile, ruh halinin değişmelerinde, baş ağrılarında ve vücuttaki ödemli hallerde olumlu etki gösterirler. Hormon bozuklukları üzerine olan olumlu etkileri nedeni ile estrojen ve antiestrojen içeren klasik tedavi yönteminde sentetik ilaçlardan önce denenmesi faydalı olacaktır. Özetle hayıt, vücutta hormon düzenlemesi, adet kanaması öncesi ve esnasındaki şikayetler ve menopoz şikayetlerinde, adet düzensizliklerinde başarı ile kullanılmaktadır.

Hayıt meyvesinin karaciğer, böbrek kılcalları ve bacak damar kılcallarını açıcı etkisi olduğu belirtilmektedir.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın