Gırtlak Kanseri

Gırtlak Kanseri (Larenks Kanseri), kanser hastalıkları içerisinde sık rastlanan bir kanser türüdür.

Gırtlak kanserleri, erken belirti veren tümörlerdir. Erken tanı ile hastalığın kesin olarak tedavisi ve larenks fonksiyonlarının fonksiyonlarının korunması mümkündür.Evresine ve bulunduğu yere bağlı olmaksızın tüm larenks kanserlerinde, sağ kalım oranları  %60-65 olarak bilinmektedir.

Larenks kanserleri, baş ve boyun bölgesinin cilt kanserleri dışında en sık görülen tümörleridir.

Bu tümörler, genellikle 60-70 yaş grubundaki erkeklerde görülmekle birlikte, son yıllarda daha genç yaşlarda da ortaya çıkmaya başlamıştır.

Genellikle erkeklerde görülmektedir, fakat sigara tüketiminin kadınlarda da artması ile birlikte her iki cinste de görünme oranı artmıştır.

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Okumak için tıklayın.

Gırtlak Kanseri Sebepleri

Yapılan klinik ve deneysel çalışmalarda, hastalığın oluşumunda en önemli etken olarak sigara ve alkol tüketiminin geldiği kesinleşmiştir. Sigara içenlerde, içmeyenlere göre risk oranlarının 6-15 kat arttığı bildirilmektedir. Bu risk, sigara kullanım süresi ve içilen sigara miktarı ile orantılı olarak artmaktadır.

Diğer taraftan, larenks kanseri sigara kullanılmaması ile önlenmesi mümkün olan bir hastalık olarak ele alınmaktadır.

Alkol kullanımının da bu hastalığın oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir. Ancak bu etki, sigara kullanma alışkanlığı kadar belirgin değildir. Sigara ve alkol bir arada kullanıldığında sinerjik etki göstermekte ve risk oranlarını %50 artırmaktadır.

 

 

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın